Spadek udziału płac w PKB: przyczyny (i konsekwencje)
Kategoria: Trendy gospodarcze
Komisja Europejska prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2023 roku wyniesie 0,7 proc., a w 2024 r. wzrośnie do 2,7 proc. – wynika z wiosennej rundy prognoz KE. Komisja szacuje inflację HICP na 11,7 proc. w bieżącym roku i oczekuje spadku do 6,0 proc. w 2024 r.
W lutym 2023 r. Komisja Europejska prognozowała, że PKB Polski w 2023 r. urośnie o 0,4 proc., a w 2024 r. o 2,5 proc. Lutowa prognoza inflacji HICP zakładała wzrost cen o 11,7 proc. w 2023 roku i 4,4 proc. w 2024 r.
„Prognozy obarczone są wysoką niepewnością, z zagrożeniami głównie skierowanymi w dół. Bardziej uporczywy wzrost inflacji, biorąc pod uwagę zwłaszcza ciasny rynek pracy w Polsce, może wywierać znaczną presję na realne dochody. Zacieśnienie warunków finansowych może ograniczać politykę fiskalną, co może nieść reperkusje dla wzrostu” – napisano.
„Oczekuje się, że konsumpcja prywatna umiarkowanie obniży się w 2023 r. wraz ze stopniowym zanikaniem wsparcia ze strony napływu uchodźców z Ukrainy oraz wobec negatywnego wpływu podwyższonej inflacji na realne dochody. Wzrost stóp procentowych również ograniczy konsumpcję prywatną, biorąc pod uwagę duży udział kredytów hipotecznych o zmiennej stopie” – napisano w raporcie KE.
W ocenie KE, obniżone zaufanie w gospodarce, podwyższone presje kosztowe oraz rosnące koszty finansowania pogorszą perspektywy dla inwestycji prywatnych, co jednak będzie równoważone przez wzrost wydatków publicznych na zbrojenia i inwestycje JST.
Negatywną presję na wzrost PKB będzie wg KE wywierać odwrócenie cyklu zapasów w 2023-24 r.
Odblokowanie łańcuchów dostaw i wyraźny napływ FDI będą w ocenie KE wspierać polski eksport. Z kolei import będzie ograniczany przez słabnący popyt krajowy oraz cykl zapasów. W rezultacie eksport netto będzie mocno kontrybuować do wzrostu PKB, szczególnie w 2023 r.
W ocenie KE płace w Polsce będą dalej szybko rosnąć, co napędzać mają podwyżki płacy minimalnej i niskie bezrobocie, a skutkiem tego będzie dodatni realny wzrost płac w 2023 i 2024 r.
W odniesieniu do inflacji KE zauważa, że będzie ona kształtować się znacząco powyżej celu banku centralnego, biorąc pod uwagę mocny wzrost płac i opóźnienia w przenoszeniu rosnących kosztów energii na bazowe komponenty dynamiki cen.
pat/ tus/ gor/