Vujčić: EBC nie ma wyboru, musi dalej podnosić stopy proc.

Europejski Bank Centralny musi dalej podnosić stopy procentowe, ponieważ presja inflacyjna pozostaje zbyt wysoka – podał członek Rady Prezesów Boris Vujčić.

„Inflacja spada, ale inflacja bazowa jest wciąż wysoka” – powiedział w środę i dodał, że „nie mamy innego wyboru, jak tylko kontynuować podnoszenie stóp procentowych. Będziemy musieli to robić, dopóki nie zobaczymy zmiany trendu”.

Bankierzy EBC przygotowują się do posiedzenia w sprawie stóp procentowych, na którym, oczekuje się, że wybiorą między podwyżką stóp o ćwierć a pół punktu procentowego. Ostateczne dane o inflacji i kredytach bankowych, które zostaną opublikowane dwa dni przed decyzją, zadecydują o tym, na który ruch się zdecydują.

„Obniżenie inflacji zawsze wiąże się z pewnymi kosztami ze względu na wyższe stopy procentowe” – powiedział Vujčić.

„Ale te koszty są niższe, jeśli wykonamy teraz zdecydowany ruch, a nie pozwolimy, by wzrost inflacji przełożył się na wzrost oczekiwań inflacyjnych. Bo w tym przypadku stopy procentowe będą musiały pozostać na wyższym poziomie na dłużej, niż gdybyśmy zrobili to wcześniej i szybciej” – dodał.

Posiedzenie EBC w sprawie podwyżek stóp procentowych odbędzie się 3–4 maja 2023 r.

han/ kkr/ osz/


Artykuły powiązane

Sintra 2024: Polityka pieniężna w dobie transformacji

Kategoria: Trendy gospodarcze
Dyskusja podczas tegorocznego forum bankierów centralnych w portugalskiej Sintrze dotyczyła głównie aktualnych wyzwań dla polityki pieniężnej związanych z zachodzącymi w gospodarce światowej zmianami strukturalnymi, napięciami geopolitycznymi i skutkami silnych wstrząsów z poprzednich lat.
Sintra 2024: Polityka pieniężna w dobie transformacji

Coraz wyższe stopy procentowe a wynik finansowy EBC

Kategoria: Instytucje finansowe
Europejski Bank Centralny po raz dziewiąty podniósł stopy procentowe 27 lipca 2023 r., windując je do dawno nienotowanego poziomu. Trudno mówić o jakiejkolwiek niespodziance, można natomiast spierać się odnośnie do tego, jak wysoki jest to rzeczywiście poziom. Z kolei decyzja dotycząca obniżenia oprocentowania rezerw obowiązkowych świadczy o tym, że EBC szuka oszczędności wszędzie tam, gdzie to jest możliwe.
Coraz wyższe stopy procentowe a wynik finansowy EBC