W III na portalach nowych ofert pracy 10 proc. mniej rdr

Na portalach rekrutacyjnych w Polsce pojawiło się w marcu 325 tys. nowych ofert pracy, to o 10 proc. mniej rdr – podano w raporcie Grant Thornton i firmy Element.

Autorzy badania podają, że ten wynik to druga najniższa roczna dynamika od 24 miesięcy.

„Optymistyczny jest jednak fakt, że liczba pracy ofert rośnie w ujęciu miesięcznym. Ponad 325 tys. nowych ofert pracy w marcu to wynik o 28,4 tys. wyższy niż w lutym i o 70,1 tys. wyższy niż w styczniu. Częściowo ten wzrost wynika po prostu z sezonowości, tzn. pracodawcy z rekrutują coraz więcej pracowników do prac sezonowych, np. w budownictwie, turystyce czy rolnictwie” – napisano w komentarzu.

„Gdyby jednak w polskiej gospodarce widoczne było wyraźne pogorszenie koniunktury, owa sezonowość byłaby niewystarczająca do utrzymania tak znaczących wzrostów. Wydaje się więc, że pewne spowolnienie na polskim rynku pracy występuje i może wręcz przybierać na sile, zwłaszcza kiedy miną sprzyjające czynniki sezonowe, jednak do głębokiego kryzysu nadal polskiej gospodarce daleko” – dodano.

map/ ana/


Artykuły powiązane

Z demografii wieje pesymizmem

Kategoria: Trendy gospodarcze
Na koniec marca 2024 r. liczba ludności Polski wynosiła niecałe 37,6 mln i – jak podaje GUS – tym samym zmniejszyła się w porównaniu z analogicznym okresem 2023 r. o 133 tys. osób. Urząd alarmuje, że te niekorzystne trendy obserwowane są od lat. W konsekwencji prognozy pokazują, że pod koniec 2050 r. liczba ludności naszego kraju wyniesie 34,0 mln osób, a w 2060 r. nie przekroczy 31 mln (30,9 mln).
Z demografii wieje pesymizmem

Milczenie palestyńskiej gospodarki

Kategoria: Trendy gospodarcze
O tym, czym charakteryzuje się gospodarka w Strefie Gazy i Zachodnim Brzegu, jak wpływa na nią wojna, skąd środki w palestyńskim budżecie oraz o innych ważnych czynnikach – mówi prof. Rabeh Morrar z An-Najah National University na Zachodnim Brzegu.
Milczenie palestyńskiej gospodarki

Czy roboty nas zastąpią, czy do nas dołączą?

Kategoria: Trendy gospodarcze
Robotyzacja rynku pracy wydaje się nieuchronna. Międzynarodowa Federacja Robotyki w opublikowanych pierwszych podsumowaniach 2023 r. pokazuje, że liczba działających robotów na całym świecie osiągnęła nowy rekord: 3,9 mln sztuk. Tak wiele uruchomionych aplikacji robotycznych nie pozostanie bez wpływu na rynek zatrudnienia w różnych sektorach gospodarki. Pytanie, czy roboty zabiorą nam pracę, jest aktualne jak nigdy i budzi liczne dyskusje oraz analizy ekspertów.
Czy roboty nas zastąpią, czy do nas dołączą?