Williams, Fed: Jest przestrzeń dla kolejnej obniżki stóp w USA

Prezes Banku Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku John Williams ocenił w piątek (21 listopada 2025 r.), że widzi możliwość ponownego obniżenia stóp procentowych przez amerykański bank centralny w najbliższej przyszłości.

„Uważam, że polityka pieniężna jest umiarkowanie restrykcyjna, choć nieco mniej niż przed naszymi ostatnimi działaniami” – powiedział podczas przemówienia w stolicy Chile, Santiago.

„W związku z tym nadal widzę możliwość dalszego dostosowania w najbliższym czasie docelowego przedziału stopy funduszy federalnych, aby zbliżyć kurs polityki pieniężnej do przedziału neutralnego, zachowując tym samym równowagę między dążeniem do naszych dwóch celów” – dodał.

Według kontraktów terminowych inwestorzy przewidują obecnie około 40-proc. prawdopodobieństwo obniżki na grudniowym posiedzeniu.

„Moim zdaniem ryzyko spadku zatrudnienia wzrosło wraz z ochłodzeniem rynku pracy, podczas gdy ryzyko wzrostu inflacji nieco zmalało” – powiedział Williams w swoim przemówieniu.

„Inflacja bazowa nadal ma tendencję spadkową, przy braku dowodów na wtórne skutki ceł” – dodał.

Williams wskazywał, że cła USA prawdopodobnie przyczyniły się do wzrostu wskaźnika inflacji o około pół do trzech czwartych punktu procentowego, choć dodał, że nie przewiduje, aby cła napędzały jakiekolwiek wtórne skutki cenowe.

Kolejne posiedzenie Rezerwy zaplanowano na 9–10 grudnia 2025 r. Po posiedzeniu zostaną zaprezentowane najnowsze kwartalne projekcje makro oraz wykres dot-plot.

kek/ ana/


Artykuły powiązane

Wojna celna dotknie też handel rolno-spożywczy USA

Kategoria: Analizy
W kontekście wprowadzanych przez USA ceł dużo się mówi o łańcuchach wartości, w ramach których są wytwarzane wyroby przemysłowe, a relatywnie niewiele o łańcuchach dostaw żywności. Stąd też w artykule wskazano potencjalne kierunki wpływu ceł, które zostały nałożone i mają obowiązywać w zakresie handlu rolno-spożywczego Stanów Zjednoczonych.
Wojna celna dotknie też handel rolno-spożywczy USA

Wampir gospodarczy działa pod czerwoną flagą

Kategoria: Recenzje
Tak, wampiry istnieją. Mają żółtą skórę i działają pod czerwoną flagą z pięcioma gwiazdami. I wysysają z innych gospodarek to, co się da. Dowody na to znajdują się w książce „Vampire State: The Rise and Fall of the Chinese Economy”.
Wampir gospodarczy działa pod czerwoną flagą

Produkty rolno-spożywcze w wojnie celnej UE–USA

Kategoria: Analizy
W kontekście wprowadzanych przez USA ceł dużo mówi się o łańcuchach wartości, w ramach których są wytwarzane wyroby przemysłowe, a relatywnie niewiele o łańcuchach dostaw produktów rolno-spożywczych.
Produkty rolno-spożywcze w wojnie celnej UE–USA