Włochy mają czwarte największe rezerwy złota na świecie

Nigdy nie uważałem, żeby sprzedaż złota była dobrym pomysłem, bo dla banków centralnych jest ono rezerwą bezpieczeństwa i tak też jest to postrzegane przez opinię publiczną. Banki które parę lat temu zaczęły programy sprzedaży złota, nie wyszły na tym szczególnie dobrze z czysto pieniężnego punktu widzenia - uważa Mario Draghi, szef EBC.
Włochy mają czwarte największe rezerwy złota na świecie

Mario Draghi (CC BY-NC-ND European Parliament)

Podczas spotkania na Harvardzie Mario Draghi, prezes Europejskiego Banku Centralnego (ECB), odpowiedział na pytanie dlaczego banki centralne utrzymują rezerwy w złocie, skoro złoto nie przynosi żadnych dochodów.

– Jestem także byłym prezesem Banku Włoch, a włoski banki centralny jest czwartym największym właścicielem złota na świecie, czyli ponad proporcjonalnie do wielkości gospodarki mojego kraju. Ale ja nigdy nie uważałem, żeby sprzedaż złota była dobrym pomysłem, bo dla banków centralnych jest rezerwą bezpieczeństwa (reserve of safety) i tak są postrzegane przez opinię publiczną. Dla krajów innych niż Stany Zjednoczone, złoto daje ochronę przed fluktuacjami wartości dolara, więc jest wiele powodów [żeby trzymać złoto w rezerwach], dywersyfikacja ryzyka i tak dalej. Banki które parę lat temu zaczęły programy sprzedaży złota, nie wyszły na tym szczególnie dobrze z czysto pieniężnego punktu widzenia.

>>Cały komentarz można obejrzeć tutaj

not.k.nedz

Mario Draghi (CC BY-NC-ND European Parliament)

Tagi


Artykuły powiązane

Wzrost znaczenia złota w rezerwach dewizowych banków centralnych

Kategoria: Analizy
Bezprecedensowy wzrost rezerw dewizowych banków centralnych stanowi jedną z najważniejszych cech charakteryzujących współczesną gospodarkę światową. Od ponad dziesięciu lat szczególnie zauważalny jest także wzrost popytu banków centralnych na złoto, które ponownie staje się strategicznym aktywem w portfelach rezerw wielu krajów.
Wzrost znaczenia złota w rezerwach dewizowych banków centralnych

Dlaczego złoto wróciło do łask

Kategoria: Rynki kapitałowe
Złoto znów zaczęło odgrywać rolę bezpiecznej przystani. Ale powrót do standardu złota to scenariusz o nikłym stopniu prawdopodobieństwa – mówi Krishan Gopaul, analityk Market Intelligence – World Gold Council (WGC).
Dlaczego złoto wróciło do łask

Wojenna ucieczka polskiego złota

Kategoria: Recenzje
Jeszcze 4 września 1939 r. o godzinie szesnastej, kilkaset metrów od dzisiejszej stacji metra Ratusz Arsenał w Warszawie, na dziedzińcu jednego z budynków leżał żółty kruszec o wartości dzisiejszych kilku miliardów złotych. Jeszcze, bo zaraz miał z tego miejsca zniknąć.
Wojenna ucieczka polskiego złota