Jest powód do zadowolenia

Bezrobocie w Polsce jest na rekordowo niskim poziomie, tak dobrego wyniku nie było od 1990 r. – mówi dr hab. Jakub Górka z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

„Jest powód do zadowolenia, według danych Eurostatu bezrobocie w Polsce jest na rekordowo niskim poziomie, najniższym z krajów UE, w lipcu 2023 r. wyniosło niespełna 3 proc. GUS w lipcu odnotował wskaźnik bezrobocia rejestrowanego na poziomie 5 proc., tak dobrego wyniku nie było od 1990 r. – mówi „Obserwatorowi Finansowemu” dr hab. Jakub Górka z Wydziału Zarządzania UW.

„Różnica w miarach bezrobocia bierze się stąd, że Eurostat posługuje się metodyką BAEL, która opiera się na anonimowych ankietach pracobiorców, z których część – mimo że zarejestrowana jako bezrobotna w urzędzie pracy – nadal pracuje w szarej strefie. Do pełni szczęścia brakuje jeszcze tylko, żeby wskaźnik wzrostu PKB w Polsce znalazł się na poziomie stopy bezrobocia według GUS, a stopa inflacji – na poziomie stopy bezrobocia według Eurostatu” – dodaje dr Górka.

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane

Eksporterzy żywności mają powód do zadowolenia

Kategoria: Trendy gospodarcze
Udział polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych w całym eksporcie wyniósł w 2023 r. prawie 15 proc. (14,7 proc.) i tym samym zwiększył się o prawie 1 pkt proc. w porównaniu z 2022 r., kiedy to osiągnął poziom 13,8 proc. Jak wynika z danych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) w sumie w 2023 r. wartość eksportu polskich towarów rolno-spożywczych przekroczyła 50 mld euro.
Eksporterzy żywności mają powód do zadowolenia

Inwestycje równe oszczędnościom

Kategoria: Trendy gospodarcze
Ekonomia była zawsze nauką żywą, starającą się nadążyć za zmianami. Gdy Keynesowi zarzucono, że zmienia poglądy, dał prostą odpowiedź, zmienia, bo zmieniają się fakty. Z drugiej strony naukowe podejście popychało ekonomistów do stosowania formalizacji matematycznej. Posługiwanie się matematycznymi modelami stało się wręcz koniecznością, gdy zaczęto je łączyć z danymi statystycznymi. Ekonometria – wynalazek ekonomistów i statystyków – na trwale zapisała się w rozwoju badań ekonomicznych.
Inwestycje równe oszczędnościom

Systemy płacy minimalnej w świetle doświadczeń międzynarodowych

Kategoria: Trendy gospodarcze
Relacja między minimalnym a przeciętnym wynagrodzeniem w różnych branżach w 2023 r. wahała się od niespełna 30 do niemal 70 proc., a różnice między województwami wynosiły kilkanaście punktów proc. Czy ewentualne zmiany w mechanizmie najniższej płacy są zasadne?
Systemy płacy minimalnej w świetle doświadczeń międzynarodowych