Złota rezerwa na trudne czasy
Kategoria: Polityka pieniężna
(fdecomite CC BY 2.0)
Wskaźnik PMI dla Polski w grudniu wzrósł do 55,0 pkt. z 54,2 pkt. w listopadzie i wobec prognozy na poziomie 54,5 pkt., co wskazuje na najsilniejszą od prawie trzech lat poprawę warunków gospodarczych w polskim sektorze przemysłowym.
„Dane wspierają oczekiwania na kontynuację silnego wzrostu PKB w IV kw. 2017 r. i zapowiadają utrzymanie bardzo dobrej koniunktury na początku 2018 r. Nadal zakładamy, że do podwyżki stóp procentowych dojdzie pod koniec 2018 r., ale nie wykluczamy, że wnioski o podwyżkę pojawią się wcześniej” – ocenili analitycy PKO BP.
Również w ocenie ekspertów z ING Banku Śląskiego wysoki odczyt PMI sugeruje kontynuację solidnego wzrostu gospodarczego w IV kw. 2017 r.
„Komentarz Markit wskazuje na wysoką ocenę wielkości bieżącej produkcji, co wspiera nasz scenariusz zakładający przekroczenie przez dynamikę PKB poziomu 5 proc. rdr w IV kw. 2017 r.” – napisali w raporcie ekonomiści ING.
Ekonomiści Banku Pekao podkreślają z kolei, że lepsze nastroje wśród przedsiębiorców mogą przełożyć się na ożywienie inwestycji prywatnych.
„Grudniowy raport PMI potwierdza, że w polskim przetwórstwie utrzymuje się bardzo dobra koniunktura, coraz mocniej wspierana popytem wewnętrznym. Przekłada się to na coraz lepsze nastroje przedsiębiorców i tym samym uprawdopodabnia oczekiwane ożywienie inwestycji prywatnych” – ocenili w komentarzu.
„Jednocześnie widoczna jest utrzymująca się wysoka presja za wzrost cen wyrobów przemysłowych, co jest z pewnością jastrzębim sygnałem w kierunku Rady Polityki Pieniężnej – przy obecnym przeważająco +gołębim+ nastawieniu Rady, pierwszej podwyżki stóp oczekujemy jednak niezmiennie dopiero w IV kw. 2018 r.” – dodali.
pat/ osz/