Złota rezerwa na trudne czasy
Kategoria: Polityka pieniężna
Ranking Golden Age Index obejmuje wszystkie 34 kraje z grupy OECD, oceniając je na podstawie wybranych kluczowych wskaźników, m.in. liczby zatrudnionych osób w wieku powyżej 55 lat, ich zarobków, udziału w szkoleniach czy liczby umów na część etatu.
Na pierwszym miejscu rankingu niezmiennie od 2003 roku znajduje się Islandia. Kolejne pozycje zajmują Nowa Zelandia i Szwecja. Polska plasuje się na 30. miejscu (w poprzedniej edycji rankingu z 2015 r. była na 31.).
Eksperci PwC szacują, że gdyby stopa zatrudnienia osób 55+ była wyższa, PKB krajów OECD mogłoby wzrosnąć nawet o 2,6 bln dol. rocznie. Gdyby stopa ich zatrudnienia w Polsce była zaś taka, jak w zajmującej 3. pozycję w zestawieniu Szwecji, nasze PKB mogłoby wzrosnąć od 4 do nawet 8 proc.
Tymczasem średni efektywny wiek wyjścia z rynku pracy w Polsce to już 60,8 lat. Taki sam wskaźnik jest w Grecji. Niższy jest tylko w Belgii, Słowacji i Francji.
Stopa zatrudnienia w grupie wiekowej 55-64 w Polsce wynosi 42,5 proc. Niższy wskaźnik mają tylko Węgry, Słowenia, Grecja i Turcja. Z kolei stopa zatrudnienia w grupie wiekowej 65-69 wynosi 9,7 proc., co lokuje Polskę na 25. pozycji wśród 34 krajów OECD.
– Polska zajmuje końcowe pozycje zestawienia w niemal wszystkich badanych obszarach Golden Age Index, poza relacją wynagrodzenia osób starszych do młodszych grup wiekowych. Warto odnotować, że w porównaniu do wyników z 2003 r. większość wskaźników się poprawia, choć to dość powolny wzrost – mówi Mateusz Walewski, starszy ekonomista PwC.
Jego zdaniem w kolejnych latach na plus zmieni się stopa zatrudnienia osób powyżej 55 roku życia.
– Jest to związane z wchodzeniem w wiek zaawansowany osób, które na początku transformacji gospodarczej były około 30-stki, czyli większość kariery zawodowej odbyły już w gospodarce rynkowej. Są przyzwyczajeni do elastyczności i zmian kompetencji, co pozwala im na utrzymanie się dłużej na rynku pracy – dodaje.
>>czytaj także o inwestowaniu w kapitał ludzki na giełdzie
Autorzy raportu PwC zwracają uwagę na trzy kluczowe zagadnienia, które powinny być wzięte pod uwagę w kontekście lepszego wykorzystania w pracy osób w wieku 55+:
>>Cały raport Golden Age Index
(źródło: PwC, oprac. km)