Złota rezerwa na trudne czasy
Kategoria: Polityka pieniężna
Christine Lagarde, szefowa Międzynarodowego Funduszu walutowego (CC BY-NC-ND 2.0 International Monetary Fund)
Christine Lagarde, szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego, w swoim wystąpieniu podczas Forum w Davos wezwała do wprowadzenia szybkich działań w reakcji na kryzys klasy średniej, ponieważ nierówności ekonomiczne, brak zaufania i nadziei przyczyniły się do wzrostu populizmu na świecie.
W tym kontekście odniosła się także raportu Oxfam, w którym wskazano na ogromną różnicę w dochodach między najzamożniejszymi i najbiedniejszymi ludźmi na świecie. Osiem najbogatszych osób na świecie ma tyle pieniędzy co 3,6 miliarda najbiedniejszych ludzi.
Dodała także, że odpowiedzią na te zjawiska nie powinien być odwrót od globalizacji, ale polityka mająca na celu wspieranie działalności gospodarczej i zapewnienie bardziej równomiernego dostępu do korzyści wynikających ze wzrostu gospodarczego.
Przedstawiciele biznesu biorący udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos mają mieszane odczucia odnośnie do nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych i jego przyszłej polityki gospodarczej. Z jednej strony mają nadzieję na większą deregulację działalności gospodarczej i bardziej probiznesowe działania – na przykład w zakresie polityki podatkowej.
Z drugiej jednak strony obawiają się nieprzewidywalności działań nowej administracji Białego Domu oraz ryzyka niestabilności geopolitycznej i wzrostu protekcjonizmu.
Optymistycznie nastawieni do Donalda Trumpa są natomiast rosyjscy biznesmeni. W ciągu ostatniego roku gospodarka rosyjska zaczęła rosnąć – rynki akcji i obligacji wzrosły o około 50 procent m.in. ze względu na wzrost cen ropy oraz oczekiwania, że Stany Zjednoczone złagodzą sankcje nałożone na Rosję. W związku z tym przedstawiciele rosyjskiego biznesu oczekują dalszej poprawy koniunktury w Rosji w tym roku.
Pierre Moscovici, unijny komisarz do spraw gospodarczych i finansowych, odpowiadając w Davos na pytanie dotyczące przyczyny braku jedności w Unii Europejskiej, stwierdził – używając znanego cytatu Billa Clintona – że jest nią „Ekonomia, głupcze”. Wskazał również, że niezadowolenie ludzi z sytuacji gospodarczej wynikało z niezadowolenia społecznego i dało podstawę do wzrostu populizmu.
Według komisarza Moscovici Brexit nie jest przykładem dezintegracji Unii, a jedynie wydarzeniem, które nie powinno się powtórzyć. Ponadto Brexit jest szansą dla Europy i dlatego wezwał do przyspieszenia integracji w ramach strefy euro.
Henrique Meirelles, minister finansów Brazylii, oraz Ilan Goldfajn, szef brazylijskiego banku centralnego, nie są zaniepokojeni silnym kursem dolara ze względu na perspektywę ożywienia gospodarczego w Brazylii w tym roku i rosnące ceny surowców energetycznych, które wspierają kurs reala. Prezes Banco Central do Brasil wskazał także, że wielu uczestników Forum wyraziło zainteresowanie inwestowaniem w Brazylii.
Podczas panelu dotyczącego działań w zakresie polityki klimatycznej Al Gore, były wiceprezydent USA, stwierdził, że obecnie coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę z konieczności podejmowania działań w zakresie ochrony środowiska i przeciwdziałania niekorzystnym zamianom klimatu.
Inwestorzy także zaczynają rozumieć, że inwestycje w paliwa kopalne nie są właściwe, rządy zaczynają podejmować działania w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla, a obywatele domagają się kolejnych działań.
Pozwala to mieć nadzieję, że działania w zakresie polityki klimatycznej zostaną wprowadzone w odpowiednim czasie, aby zapobiec katastrofalnym szkodom dla środowiska i umożliwić budowanie zrównoważonej przyszłości – zwłaszcza biorąc pod uwagę wyraźny trend spadkowy kosztów energii odnawialnej, czy magazynowania energii.