Złota rezerwa na trudne czasy
Kategoria: Polityka pieniężna
Grafika Grant Thorton
W najnowszej edycji rankingu Polska zdobyła 61,1 pkt na 100 możliwych, co dało jej 21. miejsce na świecie, ex aequo z Austrią. To o trzy miejsca wyższa lokata niż uzyskana w poprzedniej, pierwszej edycji badania przeprowadzonego dwa lata temu. W tym czasie Polsce wyprzedziła m.in. Japonię, Tajlandię, Hongkong i Francję.
Spośród pięciu generalnych obszarów, w jakich porównywane były między sobą poszczególne gospodarki, Polska najlepiej wypadła pod względem otoczenia finansowego („Financing environment”), w którym została sklasyfikowana jako piąta gospodarka świata.
Według GDI, najsłabsza stroną polskiej gospodarki jest natomiast obszar związany z pracą i kapitałem ludzkim („Labor and human capital”). Polska zajmuje tu odległe 38. miejsce, a w regionie wyprzedzają nas Czechy, Rumunia i Słowenia.
Global Dynamism Index (GDI) to cykliczne, międzynarodowe badanie realizowane przez firmę audytorsko-doradczą Grant Thornton we współpracy z Economist Intelligence Unit. W badaniu analizowane są 22 wskaźniki w 6 kategoriach, które mają największy wpływ na długookresowe perspektywy gospodarcze. Są to otoczenie biznesowe, nauka i technologia, praca i kapitał ludzki, otoczenie finansowe, makroekonomia i wzrost oraz pozostałe wskaźniki.
Pełna informacja na stronie Grant Thorton.