Złota rezerwa na trudne czasy
Kategoria: Polityka pieniężna
(CC BY Enter The Story)
Średnia dla całego świata to 25,9 płatności podatkowych rocznie, 264 godziny w roku i stopa 40,9 proc. Na tym tle widać, że rozliczanie podatków w Polsce jest przede wszystkim czasochłonne. Warto także dodać, że choć całkowita stopa podatkowa spadła z 41,6 proc. w ubiegłym roku do 38,7 proc. w tym, to jednak zasługa zmiany metodologii. Jeśli ją uwzględnić stopa podatkowa w zeszłorocznym rankingu była w Polsce minimalnie niższa niż w tegorocznym 38,5 proc., wobec 38,7 proc.
Generalnie jednak w ciągu dekady prowadzenia rankingu „Paying Taxes” tendencje na całym świecie są pozytywne. W tym czasie aż 78 proc. ze 189 badanych państw wprowadziło istotne zmiany w swoich systemach podatkowych. Obniżył się czas i liczba płatności jak i przeciętna stawka podatku.
„Najszybsze tempo spadku całkowitej stawki podatkowej odnotowano podczas kryzysu finansowego w latach 2008–2010, kiedy stawka ta obniżała się przeciętnie o 1,8 punktu procentowego rocznie. Od 2011 r. tempo spadku zaczęło zwalniać” – zauważają autorzy raportu.
„Ostatnie dwa lata przyniosły szereg zmian uproszczających i usprawniających przepływy pieniężne, których celem było ułatwienie prowadzenia działalności. Jako przykład można podać przepisy mające na celu likwidację tzw. zatorów płatniczych, które wciąż jednak wymagają dalszych prac nad ich stosowaniem” – mówi Katarzyna Czarnecka-Żochowska, partner w PwC. Wymienia także zmiany w VAT mające na celu uproszczenie korzystania z ulgi na złe długi, a także uproszczenia w wystawianiu faktur.
Cały raport na stronie PwC
oprac. MP