Złota rezerwa na trudne czasy
Kategoria: Polityka pieniężna
Wiele artykułów wyszło spod ręki autorów, dla których opisywany kraj jest drugim domem – mieszkają w nim lub pracują, pochodząc z miejsc na Wschód lub na Zachód od niego. To daje im dobrą perspektywę, dobry punkt widzenia – także na Polskę.
Transformacja była ogromnym sukcesem. Poza niektórymi wyjątkami, jak kilku byłych republic Jugosławii, wszystkie kraje regionu są bogatsze niż w 1990 r. Polska, która wraz z republikami bałtyckimi podjęła najgłębsze reformy, przeżywa największy okres dobrobytu w swojej historii. Przykład regionu stał się tak przyciągający, że presja żeby wprowadzić skuteczne i głębokie reformy zaczęła rosnąć na Ukrainie i w Mołdawii.
Pomimo tych osiągnięć, pozostaje pytanie czy Europa Środkowa zdoła dogonić Zachód. Wyścig trwa, a jego kolejny etap będzie trudny. Rosnące koszty pracy, niepokojące dane demograficzne, mało wydajne uniwersytety, gęsta biurokracja i niski poziom wydatków na badania i rozwój utrudniają budowę bardziej innowacyjnych gospodarek. Ale bez mozolnej pracy i dalszych reform region ugrzęźnie na stałe jako biedniejsza połowa Europy.
Serwis Central European Financial Observer planuje skupić się na tych kwestiach, analizując sukcesy i porażki od Tallina do Tirany i Tbilisi.
Ostatnich dziesięć lat spędziłem opisując Europę Środkową dla Financial Times i The Economist. Tych doświadczeń użyłem, by stworzyć naprawdę wyjątkową publikację, która ma stać się lekturą obowiązkową dla ludzi z całego świata zainteresowanych naszym regionem Europy. Mam nadzieję, że specjalny numer Spot On spodoba się Państwu. Wszystkie teksty można przeczytać również na: Financialobserver.eu.