Złota rezerwa na trudne czasy
Kategoria: Polityka pieniężna
W czwartek wieczorem odbyła się Gala rozdania nagród w XVIII Konkursie im. Władysława Grabskiego. Po raz pierwszy Gala odbyła się online. Uroczystość otworzyło wystąpienie Prezesa NBP prof. Adama Glapińskiego.
„Rok 2020 rok jest czasem gospodarczych i finansowych wyzwań dla nas wszystkich. Dla instytucji państwa, przedsiębiorców, pracowników, wszystkich obywateli Polski. Narodowy Bank Polski, jako najważniejsza instytucja finansowa w Polsce, (…) spełnił stawiane przed nim oczekiwania, wykorzystując dostępne instrumenty i narzędzia, w ramach realizacji konstytucyjnych funkcji banku centralnego podjął zdecydowane działania, aby wesprzeć gospodarkę i ograniczyć wzrost bezrobocia, kontrolując jednocześnie proces inflacyjny” – powiedział na wstępie Prezes NBP.
„O tym, jak ważne jest dla społeczeństwa klarowne mówienie i pisanie o ekonomii, mądre wyjaśnianie, tłumaczenie niech świadczą wyniki najnowszego badania przeprowadzonego na zlecenie NBP” – dodał.
Prezes przypomniał, że z najnowszego badania świadomości i wiedzy ekonomicznej Polaków przeprowadzonego na zlecenie NBP wynika, że wiedza ekonomiczna jest doceniana jako potrzebna w codziennym życiu przez 70 proc. badanych. Ale jednocześnie – jako mało interesująca – jest postrzegana przez 53 proc. respondentów i przede wszystkim – trudna do zrozumienia – przez 69 proc.
„Co warte podkreślenia, 82 proc. badanych Polaków jest zdania, że edukowanie w zakresie ekonomii, finansów i bankowości jest bardzo ważne lub – raczej ważne” – podkreślił Prezes Glapiński.
„To kolejny dowód na to, jak ważne jest budowanie lepszego zrozumienia pojęcia gospodarki i rozwoju. A to jest właśnie Państwa (dziennikarzy) wyjątkowa i ważna rola. Zasługi dla kształtowania postaw wobec ekonomii, finansów, gospodarki przez dziennikarzy ekonomicznych są nie do przecenienia” – powiedział Prezes NBP.
„W tym niezwyczajnym czasie (pandemii) możemy (…) wyjątkową wartość waszej dziennikarskiej pracy dla społeczeństwa” – podsumował prezes Glapiński.
Nagrody w Konkursie otrzymali w poszczególnych kategoriach:
Polityka pieniężna i stabilność finansowa
Nagroda za podjęcie ważnego i aktualnego tematu, a także przybliżenie czytelnikowi możliwych skutków pandemii dla gospodarki światowej, a w szczególności dla stabilności światowego systemu finansowego.
Finanse osobiste i edukacja ekonomiczna
Nagroda za walory edukacyjne programu, jak również promowanie osiągnięć polskiego rolnictwa oraz wizerunku współczesnego gospodarza.
Felieton lub analiza
Nagroda za próbę zmierzenia się z pytaniem o zasadność budowy w Polsce centralnego portu lotniczego i ocenę korzyści płynących z tego przedsięwzięcia dla gospodarki.
Wyróżnienie za różnorodność podejmowanych tematów, ich ciekawy dobór i aktualność.
Wywiad
Nagroda za kompleksowe ukazanie perspektyw zużycia surowców i postępu technologicznego jako warunków zrównoważonego rozwoju świata. Za ciekawą i dynamiczna rozmowę, w której ukazano pożądany kierunek rozwoju ludzkości w jego gospodarczych aspektach.
Problematyka regionalna
Nagroda za podjęcie problemu ograniczeń produkcji zwierzęcej na Zamojszczyźnie i potencjalne skutki zaniechań w tej dziedzinie.
Wyróżnienie za podjęcie aktualnego tematu, ważnego zarówno dla całej polskiej gospodarki, jak i dla konkretnego regionu, a także za wysokie walory praktyczne programu.
Obserwator Finansowy był patronem medialnym Wydarzenia.