Vujčić: Wyzwaniem dla EBC jest właściwa kalibracja polityki mon.

Największym wyzwaniem dla Europejskiego Banku Centralnego jest decyzja, jak daleko posunąć się w walce z inflacją w obecnych warunkach – podał członek Rady Prezesów EBC Boris Vujčić.

„Największym wyzwaniem dla decydentów jest prawidłowa kalibracja długości i intensywności cyklu zacieśniania polityki pieniężnej w warunkach podwyższonej niepewności” – powiedział Vujčić podczas panelu w Opatii w Chorwacji.

„Trudno jest ocenić, jak polityka pieniężna wpłynie na gospodarkę, i z jakim opóźnieniem wpłynie ona na ceny” – dodał.

Według szefa chorwackiego banku centralnego, walka z rosnącymi cenami nie jest zakończona, ponieważ inflacja bazowa pozostaje na zbyt wysokim poziomie, ale bankierzy muszą monitorować, w jakim stopniu spadek kosztów surowców wpłynie na tę miarę.

Powtórzył również, że prawdopodobnie potrzebne jest dodatkowe zacieśnienie polityki monetarnej, a szczyt stóp procentowych będzie zależał od danych.

Nie ma oficjalnych wytycznych co do kolejnych kroków, choć kilku członków Rady Prezesów powiedziało, że wybór na następnym spotkaniu za mniej niż dwa tygodnie będzie pomiędzy kolejną podwyżką stóp proc. o pół punktu procentowego a obniżeniem tempa podwyżek do ćwierć punktu.

Kolejne posiedzenie EBC odbędzie się 3–4 maja 2023 r.

han/ kkr/ asa


Artykuły powiązane

Sintra 2024: Polityka pieniężna w dobie transformacji

Kategoria: Trendy gospodarcze
Dyskusja podczas tegorocznego forum bankierów centralnych w portugalskiej Sintrze dotyczyła głównie aktualnych wyzwań dla polityki pieniężnej związanych z zachodzącymi w gospodarce światowej zmianami strukturalnymi, napięciami geopolitycznymi i skutkami silnych wstrząsów z poprzednich lat.
Sintra 2024: Polityka pieniężna w dobie transformacji

Dokąd zmierza polityka pieniężna

Kategoria: Trendy gospodarcze
W latach 90. XX w. wydawało się, że patent na prowadzenie polityki pieniężnej jest znany. Kraje małe, o otwartej gospodarce i swobodnych przepływach finansowych, powinny zrezygnować z prowadzenia własnej polityki monetarnej i przywiązać kurs swojego pieniądza do zagranicznej waluty dominującej w obrotach handlu zagranicznego. Oczywiście takie rozwiązanie wymagało prowadzenia odpowiedzialnej polityki budżetowej i zaufania rynków finansowych wykluczające raptowny odpływ zagranicznego finansowania.
Dokąd zmierza polityka pieniężna