Hiszpania: Dług publiczny osiągnął rekordowy poziom 1,52 bln euro

Dług publiczny Hiszpanii osiągnął nienotowany wcześniej poziom 1,52 bln euro – powiadomił w piątek bank centralny tego kraju (Banco de Espana). Z opublikowanego na stronie instytucji raportu wynika, że w okresie od lutego 2022 roku do lutego 2023 roku zadłużenie publiczne Hiszpanii wzrosło o blisko 80 mld euro, czyli o 5,4 proc.

W ujęciu miesięcznym, czyli w porównaniu do stycznia 2023 roku, zadłużenie publiczne zwiększyło się w lutym br. o ponad 30,2 mld euro.

Bank centralny Hiszpanii wyjaśnił, że rekordowe zadłużenie publiczne to rezultat nie notowanego w dotychczasowej historii kraju długu administracji państwowej, który w lutym br. sięgnął 1,35 bln euro. To o 6,9 proc. więcej, niż w lutym 2022 roku.

Banco de Espana sprecyzował, że rekordowy dług publiczny jest konsekwencją większych wydatków i niższych wpływów administracji państwowej, wspólnot autonomicznych oraz gmin.

W komunikacie podano, że wartość zadłużenia publicznego Hiszpanii w stosunku do PKB zostanie przedstawiona w raporcie w maju. Na koniec 2022 roku dług publiczny stanowił 113,2 proc. hiszpańskiego PKB.

Marcin Zatyka

zat/ szm/ doa/


Artykuły powiązane

Mikołaj Kopernik na polskich znakach pieniężnych

Kategoria: Analizy
Mikołaj Kopernik, znany przede wszystkim jako wybitny astronom, w historii zapisał się również jako ekonomista i jeden z pierwszych orędowników nowoczesnej polityki pieniężnej.
Mikołaj Kopernik na polskich znakach pieniężnych

Sankcje i rosyjskie mity

Kategoria: Trendy gospodarcze
Na podstawie przekazu płynącego z Moskwy można by wnioskować, że gospodarka Rosji od dawna nie miała się tak dobrze, jak w okresie nakładanych na nią lawinowo narastających sankcji. Jaka jest jednak prawda? Czy Rosja rzeczywiście – jak twierdzi jej prezydent Władimir Putin – „nic nie straciła i nie straci” na wojnie, czy też sankcje to nasilający się czynnik degradacji tego państwa na gospodarczej mapie świata?
Sankcje i rosyjskie mity

Przyczyny gospodarczych niepowodzeń Argentyny

Kategoria: Trendy gospodarcze
Argentyna, niegdyś jedna z najbogatszych gospodarek świata, co parę lat przechodzi spektakularny kryzys, kończący się ogłoszeniem niewypłacalności państwa, odcięciem od finansowania zagranicznego, hiperinflacją oraz wzrostem ubóstwa społeczeństwa. Jak przerwać ten zaklęty krąg?
Przyczyny gospodarczych niepowodzeń Argentyny