Złota rezerwa na trudne czasy
Kategoria: Polityka pieniężna
Wykładowca akademicki, opisuje rynki finansowe, zmiany na rynku fintechów i startupów
CC BY cafecredit.com
W miarę bezpiecznie może czuć się tylko amerykański sektor bankowy, bo prezydentura Donalda Trumpa daje nadzieję na bardziej przyjazne środowisko regulacyjne. Jednak i tak według kalkulacji konsultantów McKinsey’a zawartych w raporcie „A brave new world for global banking” do 2020 roku może utracić on 45 mld dolarów zysku. Tyle, że to najczarniejszy scenariusz – bardziej prawdopodobny jest spadek zyskowności sektora o 1 punkt proc. do 8 proc.
Dla porównania – japoński sektor bankowy może osiągnąć rentowność 5 proc., a banki europejskie osiągną ROE tylko 1-2 proc. Ich zyski spadną o połowę ze 110 mld dolarów obecnie do zaledwie 50 mld dolarów w 2020 roku.
Według McKinsey’a czynnikiem kosztotwórczym będą regulacje w zakresie zarządzania ryzykiem, obszarem compliance i wyższe wymogi kapitałowe w ramach propozycji określanej jako Bazylea IV. Jednak głównym zabójcą zysków będzie przejmowanie przychodów i klientów przez firmy technologiczne – fintechy.
Cyfryzacja dotyka już banków na trzech poziomach:
Zupełnie inne problemy mają banki na rynkach wschodzących. Ekspansja fintechów jest tam mniejsza, ROE na działalności bankowej przekracza 10 proc., ale wyzwaniem staje się niższy wzrost gospodarczy. Niższa akcja kredytowa w Brazylii, Rosji czy Chinach spowoduje spadek zysków o nawet 50 mld dolarów. Do tego słabsza aktywność gospodarek przyniesie straty wynikające z gorszej spłacalności już posiadanego portfela kredytowego – łącznie nawet 250 mld dolarów w ciągu trzech lat.
Raport McKinsey’a podpowiada jednak bankom jak mogą swojej pozycji bronić. Chodzi o budowanie rynkowej odporności dzięki aktywnej polityce cenowej, outsourcingowi takich elementów łańcucha wartości, w których trudno zdobyć przewagę konkurencyjną i efektywność kosztową. Banki muszą też dążyć do jeszcze większego przeorientowania podejścia do klienta dzięki budowie cyfrowych platform wspartych analityką big data. Warto też zredefiniować modelu działania banków i zbudować je organizacyjnie od nowa wokół nowych możliwości technologicznych.
>>Pełny raport na stronie McKinsey