Produkty rolno-spożywcze w wojnie celnej UE–USA
Kategoria: Trendy gospodarcze
Irlandia rozmawia z Komisją Europejską w sprawie objęcia produktów rolnych i bourbona z USA cłami odwetowymi – powiedział w poniedziałek w Brukseli irlandzki wiceminister ds. handlu Neale Richmond. Jak dodał, nie chce, by zaproponowane przez KE cła odwetowe kiedykolwiek weszły w życie.
Chodzi o zaproponowaną przez KE 8 maja listę amerykańskich towarów o wartości 95 mld euro, które miałyby zostać objęte cłami, jeśli nie dojdzie do porozumienia handlowego i USA nałożą zapowiadane cła na UE.
Wiceminister Richmod potwierdził, że Irlandia rozmawia z KE na temat wyłączenia z tej listy produktów rolnych i bourbona, sprowadzanych z USA do UE. Dublin obawia się bowiem odwetu ze strony Waszyngtonu, który mógłby uderzyć z kolei w irlandzki eksport nabiału i whiskey do USA.
Nie po raz pierwszy trwają zabiegi o pobłażliwe potraktowanie amerykańskiego bourbona, został on bowiem usunięty z pierwszej listy ceł odwetowych w kwietniu.
KE w ramach szykowanego potencjalnego odwetu zaproponowała także uderzenie w amerykański koncern Boeing, u którego duże zamówienie złożył irlandzki przewoźnik Ryanair.
Richmond powiedział dziennikarzom, że w jego ocenie, odroczenie przez prezydenta Donalda Trumpa 50-procentowych stawek celnych na UE do 9 lipca 2025 r. powinno przyspieszyć negocjacje nad porozumieniem pomiędzy UE a USA.
„Nie mam nic przeciwko temu, aby europejskie firmy kupowały więcej od USA. Właściwie chciałbym to zobaczyć, ale musimy upewnić się, że […] będziemy nad tym pracować metodycznie. […] Irlandia popiera europejską odpowiedź, ale naprawdę ważne jest to, żebyśmy nie przesadzali z reakcją na każdego posta w mediach społecznościowych administracji USA” – powiedział Richmond.
„Dyskusje między naszymi urzędnikami a urzędnikami KE trwają i cieszy nas, że możemy upewnić się, że każdy pakiet (ceł odwetowych – PAP), który zostanie przygotowany, będzie tym, który faktycznie doprowadzi negocjacje do lepszego miejsca. […] Powiem jednak szczerze, że nie chcę, aby kiedykolwiek faktycznie zostały wprowadzone cła odwetowe” – zaznaczył irlandzki wiceminister.
Z Brukseli Magdalena Cedro
mce/ ap/ asa/