Irlandia nie chce żadnych ceł odwetowych wobec USA

Irlandia rozmawia z Komisją Europejską w sprawie objęcia produktów rolnych i bourbona z USA cłami odwetowymi – powiedział w poniedziałek w Brukseli irlandzki wiceminister ds. handlu Neale Richmond. Jak dodał, nie chce, by zaproponowane przez KE cła odwetowe kiedykolwiek weszły w życie.

Chodzi o zaproponowaną przez KE 8 maja listę amerykańskich towarów o wartości 95 mld euro, które miałyby zostać objęte cłami, jeśli nie dojdzie do porozumienia handlowego i USA nałożą zapowiadane cła na UE.

Wiceminister Richmod potwierdził, że Irlandia rozmawia z KE na temat wyłączenia z tej listy produktów rolnych i bourbona, sprowadzanych z USA do UE. Dublin obawia się bowiem odwetu ze strony Waszyngtonu, który mógłby uderzyć z kolei w irlandzki eksport nabiału i whiskey do USA.

Nie po raz pierwszy trwają zabiegi o pobłażliwe potraktowanie amerykańskiego bourbona, został on bowiem usunięty z pierwszej listy ceł odwetowych w kwietniu.

KE w ramach szykowanego potencjalnego odwetu zaproponowała także uderzenie w amerykański koncern Boeing, u którego duże zamówienie złożył irlandzki przewoźnik Ryanair.

Richmond powiedział dziennikarzom, że w jego ocenie, odroczenie przez prezydenta Donalda Trumpa 50-procentowych stawek celnych na UE do 9 lipca 2025 r. powinno przyspieszyć negocjacje nad porozumieniem pomiędzy UE a USA.

„Nie mam nic przeciwko temu, aby europejskie firmy kupowały więcej od USA. Właściwie chciałbym to zobaczyć, ale musimy upewnić się, że […] będziemy nad tym pracować metodycznie. […] Irlandia popiera europejską odpowiedź, ale naprawdę ważne jest to, żebyśmy nie przesadzali z reakcją na każdego posta w mediach społecznościowych administracji USA” – powiedział Richmond.

„Dyskusje między naszymi urzędnikami a urzędnikami KE trwają i cieszy nas, że możemy upewnić się, że każdy pakiet (ceł odwetowych – PAP), który zostanie przygotowany, będzie tym, który faktycznie doprowadzi negocjacje do lepszego miejsca. […] Powiem jednak szczerze, że nie chcę, aby kiedykolwiek faktycznie zostały wprowadzone cła odwetowe” – zaznaczył irlandzki wiceminister.

Z Brukseli Magdalena Cedro

mce/ ap/ asa/


Artykuły powiązane

Produkty rolno-spożywcze w wojnie celnej UE–USA

Kategoria: Trendy gospodarcze
W kontekście wprowadzanych przez USA ceł dużo mówi się o łańcuchach wartości, w ramach których są wytwarzane wyroby przemysłowe, a relatywnie niewiele o łańcuchach dostaw produktów rolno-spożywczych.
Produkty rolno-spożywcze w wojnie celnej UE–USA

Produkty rolno-spożywcze w umowie UE–Mercosur

Kategoria: Trendy gospodarcze
Przedstawiciele Unii Europejskiej i państw Mercosur, tj. Argentyny, Brazylii, Paragwaju i Urugwaju, 28 czerwca 2019 r. osiągnęli porozumienie polityczne w sprawie ambitnej i kompleksowej umowy handlowej. Wbrew licznym spekulacjom umowa nie została podpisana podczas szczytu państw G20 w Rio de Janeiro. Wiele wskazuje na to, że bilans tej umowy będzie niekorzystny dla polskiego sektora rolno-spożywczego.
Produkty rolno-spożywcze w umowie UE–Mercosur

Z nędzy do pieniędzy, czyli jak Kopciuszek stał się księżniczką

Kategoria: Analizy
Kiedyś przeokropna nędza, dziś pieniędzy pod dostatkiem. Miło po wiekach udręki dostać klucze do Sezamu. Mowa o Irlandii, będącej przez stulecia kolonią brytyjską. W połowie XIX w. zmarło tam z głodu milion ludzi. Sto lat potem Dublin stanął z Londynem w biznesowo-finansowe szranki i ma się dziś znakomicie.
Z nędzy do pieniędzy, czyli jak Kopciuszek stał się księżniczką