O polskim cudzie gospodarczym w najnowszym numerze „Obserwatora Finansowego”

Czy Polska rzeczywiście dokonała gospodarczego cudu? Ostatnie trzy i pół dekady pokazują, że odpowiedź może być tylko jedna – tak. Nowy numer kwartalnika „Obserwator Finansowy” to opowieść o sukcesie, który nie wydarzył się w naszej gospodarce sam, ale był efektem odwagi, determinacji i pracy całego społeczeństwa. A także o wyzwaniach, które dopiero przed nami.
O polskim cudzie gospodarczym w najnowszym numerze „Obserwatora Finansowego”

W najnowszym numerze kwartalnika „Obserwator Finansowy” redakcja bliżej przyjrzała się zjawisku, nie bez powodu coraz częściej nazywanym „polskim cudem gospodarczym”. W ciągu ostatnich 35 lat nasz kraj przeszedł drogę od państwa pogrążonego w kryzysie transformacyjnym, aż do jednej z najbardziej dynamicznych gospodarek w Europie Środkowo-Wschodniej.

Ten sukces nie był przypadkiem, ale efektem odwagi w podejmowaniu decyzji, gotowości do ponoszenia wyrzeczeń, a przede wszystkim – pracy milionów Polaków. Dr hab. Marcin Piątkowski w rozmowie z redakcją pokazał, jak wiele udało się osiągnąć, ale także przypomniał, że rozwój to proces, który nigdy się nie kończy. Paweł Szałamacha, członek Zarządu NBP, przeanalizował źródła długofalowego sukcesu Polski, zwracając uwagę na niedoceniane przyczyny jej ponadprzeciętnego wzrostu gospodarczego.

Nowe wydanie kwartalnika nie ogranicza się jednak tylko do spojrzenia wstecz. Znajdziemy w nim również głęboką analizę obecnych wyzwań gospodarczych Polski i Europy. Eksperci Departamentu Statystyki Narodowego Banku Polskiego opisali wpływ imigracji na nasz rynek pracy i pokazali, dlaczego przyszłość wymaga przejścia na bardziej innowacyjny, oparty na kapitale ludzkim model rozwoju. Z kolei Anna Słabosz-Pawłowska przybliżyła realia polskiego sektora kosmicznego – młodej, ale niezwykle dynamicznej branży, która może być jednym z motorów przyszłego wzrostu.

W numerze nie zabrakło analizy sytuacji międzynarodowej. O nowych zagrożeniach dla światowego handlu – rosnącym protekcjonizmie i napięciach geopolitycznych – napisali Dr Piotr Arak i Sebastian Stodolak. Unijna polityka regulacyjna – jak wskazał prof. Tomasz G. Grosse – może podcinać skrzydła konkurencyjności szczególnie mniejszych państw i przedsiębiorstw. Prof. Leon Podkaminer wziął pod lupę obecną sytuację gospodarki niemieckiej, a Maciej Zaleśkiewicz – sytuację gospodarki włoskiej. Prof. Jerzy Żyżyński przyjrzał się natomiast skutkom globalizacji.

Na tapet redakcji trafiły także tematy dotyczące pieniądza i zaufania społecznego. Dr Mateusz Guzikowski przypomniał historię Banku Polskiego SA – powołanego w 1924 r. jako symbolu suwerenności gospodarczej. A tym samym ukazał kulisy procesu budowania nowej instytucji emisyjnej i towarzyszące temu zawirowania. Marek Pielach przenalizował współczesne znaczenie gotówki, wskazując, że złoty to nie tylko środek płatniczy, ale też symbol narodowej tożsamości.

Na szczególną uwagę zasługuje esej poświęcony postaci najwybitniejszego polskiego ekonomisty – Michała Kaleckiego. Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP, przybliżył jego sylwetkę i prekursorskie dokonania.

Kwartalnik „Obserwator Finansowy”, wydawany przez Narodowy Bank Polski, to przestrzeń dialogu, refleksji i rzetelnej wiedzy. Spotykają się tu analizy ekspertów, głosy naukowców i publicystów oraz ich przenikliwe spojrzenie na rzeczywistość gospodarczą – lokalną i globalną. To publikacja, która pomaga zrozumieć zmieniający się świat. Misją tytułu jest nie tylko opisywanie rzeczywistości gospodarczej, ale również jej współtworzenie – poprzez inspirację, analizę i edukację.

Gdzie kupić?

Najnowszy numer kwartalnika „Obserwator Finansowy” dostępny jest w salonach EMPIK, wybranych punktach sieci KOLPORTER, a także w sieciach Relay, InMedio, 1-Minute, Świat Prasy, Tabak oraz na stacjach paliw ORLEN, BP, Shell i CircleK.

Zapraszamy do lektury – z myślą o przyszłości budowanej na solidnych fundamentach wiedzy.

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane

Misja edukacyjna NBP

Kategoria: Analizy
Na przestrzeni ostatnich dziesiątek lat dokonały się na świecie i w naszym kraju olbrzymie zmiany polityczne, gospodarcze i kulturowe. Staliśmy się społeczeństwem otwartym i równorzędnym partnerem dla krajów rozwiniętych. Uczestnictwo w tej zbiorowości zakłada wyposażenie ludzi w solidną wiedzę, w umiejętności samokształcenia, pokierowania swoim życiem i niesienia pomocy innym.
Misja edukacyjna NBP

O chińskim cudzie gospodarczym z perspektywy Chin

Kategoria: Trendy gospodarcze
Nowa książka „Money Capital – New monetary Principles for a More Prosperous Society” autorstwa Patricka Boltona i Haizhou Huanga dotyczy przede wszystkim zagadnień związanych z pieniądzem i polityką pieniężną. W rozdziale poświęconym Chinom czytelnik znajdzie charakterystykę unikatowej transformacji gospodarczej tego kraju.
O chińskim cudzie gospodarczym z perspektywy Chin

Polski złoty ma 100 lat – historia fundamentów siły polskiej gospodarki w jubileuszowym wydaniu „Obserwatora Finansowego”

Kategoria: Instytucje finansowe
Specjalne wydanie „Obserwatora Finansowego”, poświęcone jest najważniejszym reformom w historii polskiej bankowości. Powodem jest okrągła rocznica stu lat od kluczowych dla dzisiejszych sukcesów Polski wydarzeń. Jaką drogę przeszedł polski złoty od powstania, do chwili obecnej? Na czym opiera się wiarygodność i zaufanie do Narodowego Banku Polskiego? Jakie były wyzwania i alternatywy po drodze? O tym wszystkim można przeczytać w wydaniu kwartalnika.
Polski złoty ma 100 lat – historia fundamentów siły polskiej gospodarki w jubileuszowym wydaniu „Obserwatora Finansowego”