Złota rezerwa na trudne czasy
Kategoria: Polityka pieniężna
Marcin Bajer (CC BY-NC)
Główny Urząd Statystyczny podał w szacunku flash, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2018 r. wzrosły o 1,3 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny spadły o 0,1 proc.
„Inflacja w marcu drugi miesiąc z rzędu zaskoczyła bardzo niskim odczytem. Pełna struktura marcowej inflacji opublikowana zostanie w połowie bieżącego miesiąca i dopiero wtedy dowiemy się co stało za miesięcznym spadkiem cen o 0,1 proc., ale najprawdopodobniej główną przyczyną był spadek cen żywności. Warto dodać, że inflacja obniżyła się w marcu, w ujęciu rocznym, nawet mimo zeszłorocznej bazy odniesienia, która powinna była wywindować ją nieco w górę.
Fakt, że wskaźnik CPI znajduje się tak nisko, przesądza o tym, że ścieżka inflacji w lipcowej projekcji NBP zostanie ponownie zrewidowana w dół. To z kolei skłoni RPP do jeszcze większych zapewnień o tym, że stopy procentowe pozostaną niezmienione nie tylko w tym roku, ale także w roku przyszłym”.
„Zaskakujący jest spadek cen żywności w ujęciu mdm już drugi miesiąc z rzędu. Niespodzianką dla mnie jest też spadek cen paliw w ujęciu rdr, wbrew tendencjom obserwowanym na rynku detalicznym.
Szacuję, że inflacja bazowa w marcu również spadła w ujęciu rocznym wobec 0,8 proc. odnotowanych w lutym.
Inflacja jest poniżej oczekiwań rynku i poniżej dolnej granicy odchyleń od celu NBP. Moment rozpoczęcia cyklu podwyżek stóp proc. oddala się, spodziewam się, że już na najbliższym posiedzeniu RPP prezes Adam Glapiński może przesunąć ten horyzont jeszcze dalej niż ostatnio.
Reakcja na rynku długu jest wyraźna – rentowności na całej krzywej spadają o 5-6 pb”.
„Dzisiejsze dane to bardzo mocny argument dla Rady Polityki Pieniężnej, że podwyżki stóp procentowych nie są potrzebne, więc oczekiwania na takowe będą prawdopodobnie spadać. Co więcej, znacznie wzrosły szanse – zwłaszcza, że inflacja bazowa prawdopodobnie spadła – że następnym ruchem będzie obniżka, a nie podwyżka stóp procentowych”.
„Dane dotyczące marca zaskoczyły wielu ekonomistów. Przed miesiącem to ceny żywności przyczyniły się do spadku inflacji. W marcu większy wpływ na jej obniżkę miały prawdopodobnie kurczące się ceny paliw do prywatnych środków transportu oraz nośników energii. Szanse na podwyżkę stóp procentowych NBP są niewielkie, co ucieszy osoby mające kredyty złotowe, ponieważ nie będą musiały przeznaczać więcej pieniędzy na spłatę rat kredytowych”.
hb/ mj/ ana/ md/