Złota rezerwa na trudne czasy
Kategoria: Polityka pieniężna
CC BY Mike Lawrence
Banki nadal bardzo ostrożnie podchodzą do rozluźniania polityki kredytowej. Dlatego choć większość deklaruje, że w pierwszym i drugim kwartale złagodziły kryteria przyznawania finansowania przedsiębiorstwom, to na lepsze warunki mogą liczyć przede wszystkim duże firmy potrzebujące pieniędzy na krótki okres. Natomiast w drugim kwartale w porównaniu z pierwszym nastąpiło nieznaczne zaostrzenie polityki przyznawania kredytów długoterminowych małym i średnim firmom.
Banki, które zaostrzyły zasady przyznawania finansowania, tłumaczą to rosnącym ryzykiem. Za najbardziej niepewne branże uznały przemysł papierniczy, metalowy, meblarski, poligraficzny, włókienniczy, budowlany oraz logistykę, transport lądowy i sektor energetyczny.
Z ankiety NBP wynika również, że instytucje finansowe, z jednej strony, czekają na poprawę sytuacji na rynku nieruchomości, z drugiej obawiają się pogorszenia kondycji finansowej gospodarstw domowych. W pierwszym kwartale 40 proc. z nich zdecydowało się na zaostrzenie zasad udzielania kredytów mieszkaniowych, a 30 proc. je złagodziło. Kolejne 15 proc. banków zamierza w tym kwartale ułatwić klientom dostęp do finansowania potrzeb mieszkaniowych. Równocześnie 85 proc. ankietowanych spodziewa się wzrostu popytu na kredyty mieszkaniowe, co tłumaczy stabilizacją cen na rynku nieruchomości.
W pierwszym kwartale spadł popyt na kredyty konsumpcyjne, co związane jest m.in. z zaostrzeniem kryteriów ich przyznawania. Banki przyznają, że w tym roku nie będzie łatwo o kredyty gotówkowe, bo to ten portfel w okresie spowolnienia gospodarczego psuje się najszybciej. Sygnalizują, że o gotówkę w kolejnych miesiącach może być jeszcze trudniej niż dotychczas.
Ankieta NBP badająca sytuację na rynku kredytowym została przeprowadzona na przełomie marca i kwietnia 2010 r. wśród 29 banków, których łączny udział należności od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w portfelu sektora bankowego wyniósł 84 proc.
Sytuacja na rynku kredytowym – wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych, II kwartał.