19.10. 2010 Warszawa, IV Forum Finansowe organizowane przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową i AXA Polska pod hasłem „Długofalowe równoważenie finansów publicznych”, Szkoła Główna Handlowa
19.10.2010 Warszawa, seminarium na temat promocji polskich inwestycji w Japonii, Ambasada Japonii
15.10.2010 Warszawa, konferencja „Pracujący Polacy 2010 - 20 lat transformacji”, prezentacja badań CBOS na zlecenie Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych, Szkoła Główna Handlowa
19.10. 2010 Warszawa, IV Forum Finansowe organizowane przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową i AXA Polska pod hasłem „Długofalowe równoważenie finansów publicznych”, Szkoła Główna Handlowa
19.10.2010 Warszawa, seminarium na temat promocji polskich inwestycji w Japonii, Ambasada Japonii
15.10.2010 Warszawa, konferencja „Pracujący Polacy 2010 – 20 lat transformacji”, prezentacja badań CBOS na zlecenie Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych, Szkoła Główna Handlowa
9-10.09.2010 Frankfurt nad Menem, wspólna konferencja Europejskiego Banku Centralnego i „Journal of International Economics” pt.”“What Future for Financial Globalisation?”
10-12.09.2010 Pałac w Radziejowicach, Letnie Seminarium Austriackie 2010 organizowane przez Instytut Misesa, wolnorynkowy think-tank, który popularyzuje teorię austriackiej szkoły ekonomii
13.09.2010 Oslo, konferencja pt. „The Challenges of Growth, Employment and Social Cohesion” współorganizowana przez MFW i Kancelarię Premiera Norwegii
12-15.09.2010 Rzym, 30. Międzynarodowa Konferencja z cyklu Strategic Management Society współorganizowana przez Bocconi Universita,”Strategic management at the crossroads” to hasło tegorocznej konferencji
14.09.2010 Pekin, konferencja pod patronatem OECD Development Centre, prezentacja perspektyw rozwoju światowej gospodarki w 2010 pt. „Shifting Wealth”
14-16.09.2010 Wisła, Katedra Systemów i Metod Zarządzania oraz Katedra Przedsiębiorczości i Zarządzania Innowacyjnego Akademii Ekonomicznej w Katowicach zapraszają na Międzynarodową Konferencję Naukową pt. „Innowacje w zarządzaniu przedsiębiorstwem oraz instytucjami sektora publicznego. Teoria i praktyka”.
14.09.2010 London School of Economics, wykład S.D. Shibulala, współzałożyciela Infosys Technologies Limited na temat przyszłości przemysłu IT w Indiach
20-21.09.2010 Międzynarodowa V Konferencja Naukowa pt. „Ekonomiści o współczesnych problemach gospodarczych”, Zakład Nauk Ekonomicznych, Instytut Inżynierii Zarządzania, Wydział Informatyki i Zarządzania, Politechnika Poznańska, Hotel Ossowski w Kobylnicy koło Poznania
21-22.09.2010 Międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Zrównoważony rozwój a kryzys globalny”, Katedra Ekonomii Ekologicznej Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu
23-24.09.2010 Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Federal Bank Reserve of Chicago, konferencja bankowa pt. „Macro-prudential Regulatory Policies: The New Road to Financial Stability?” jednym z głównych panelistów będzie Paul Volcker, szef President’s Economic Recovery Advisory Board
27-28.09.2010 Frankfurt nad Menem, konferencja Europejskiego Banku Centralnego pt.” „Macro-prudential Regulation as an Approach to Contain Systemic Risk: Economic Foundations, Diagnostic Tools and Policy Instruments.”
12.10.2010 CEPS, Bruksela, debata nt. roli Parlamentu Europejskiego, pt. „Jak w rzeczywistości działa PE”
9-11.12.2010 Konferencja „European International Business Academy” Porto, Portugal
3-6.11.2010 Polish Investforum, Gdańsk, patronat: Roadshow Polska wraz z Krajową Izbą Gospodarczą
17-19.11.2010 V Konferencja Naukowa pod hasłem „Oszczędność i efektywność – współczesne rozwiązania w logistyce i produkcji”, Poznań, Instytut Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej
Nakładem Instytutu Pileckiego ukazał się pierwszy pełny przekład jednego z najważniejszych dzieł niemieckiej myśli politycznej i ekonomicznej, czyli „Mitteleuropa” pióra Friedricha Naumanna. Mimo że w ogromnej mierze dotyczy ono Polski, w naszym języku znane było dotąd jedynie z licznych analogii, fragmentów i streszczeń. Teraz otrzymaliśmy je w bardzo komunikatywnym tłumaczeniu Kamila Markiewicza, wraz z opracowaniem i wstępem wybitnego niemcoznawcy prof. Grzegorza Kucharczyka.
Odkrył firmę e-commerce Alibaba, zanim była warta setki miliardów dolarów. Stracił „na papierze” 70 mld dol., ale się nie poddał. Jeden z najmniej znanych, ale najbardziej wpływowych inwestorów na świecie - Masayoshi Son. To on jest bohaterem książki „Gambling Man” pióra Lionela Barbera.
W kontekście wprowadzanych przez USA ceł dużo mówi się o łańcuchach wartości, w ramach których są wytwarzane wyroby przemysłowe, a relatywnie niewiele o łańcuchach dostaw produktów rolno-spożywczych.
Definiując pojęcie kompetencji finansowych (financial literacy), warto odwołać się do podejścia zaproponowanego przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Jest ono bowiem na świecie powszechnie akceptowane i wykorzystywane w badaniach. Przez kompetencje finansowe należy rozumieć „kombinację świadomości, wiedzy, umiejętności, postaw i zachowań niezbędnych do podejmowania skutecznych decyzji finansowych i ostatecznego osiągania indywidualnego dobrobytu finansowego” (OECD/INFE Guidance on digital delivery of financial education, OECD 2022). Nawet z bardzo pobieżnej analizy tej definicji widać, że pojęcie kompetencji finansowych jest wielowątkowe i zawiera kilka wzajemnie uzupełniających się komponentów.
Lubimy słuchać plotek i opowiadać historie. Gdy się spotykamy ze znajomymi kochamy wymieniać się ciekawostkami dotyczącymi bieżących spraw politycznych czy ekonomicznych. Podobnie jest na rynku finansowym, który w ujęciu klasycznym powinien być efektywny, czyli ceny w pełni i natychmiastowo powinny odzwierciedlać wszystkie dostępne informacje.
Czy Polska rzeczywiście dokonała gospodarczego cudu? Ostatnie trzy i pół dekady pokazują, że odpowiedź może być tylko jedna – tak. Nowy numer kwartalnika „Obserwator Finansowy” to opowieść o sukcesie, który nie wydarzył się w naszej gospodarce sam, ale był efektem odwagi, determinacji i pracy całego społeczeństwa. A także o wyzwaniach, które dopiero przed nami.
Do wybudowania elektrowni jądrowej na Pomorzu potrzeba m.in. 39 tys. ton stali. Wylewanie tzw. betonu jądrowego w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino rozpocznie się w 2028 r., a pierwszy blok zostanie ukończony w 2035 r.
Pandemia, problemy z łańcuchami dostaw, przemiany klimatyczne, wojna w Ukrainie i napięcia geopolityczne, a także konkurencja technologiczna (zwłaszcza na rynku samochodów elektrycznych i półprzewodników) postawiły pod znakiem zapytania ideę globalnego wolnego handlu. W efekcie coraz więcej państw i organizacji międzynarodowych wdraża rozwiązania interwencjonistyczne – w tym politykę przemysłową.
Strategia gospodarczej polityki prezydenta USA Donalda Trumpa jest jasna. Na froncie zagranicznym konieczne jest zahamowanie rosnącej potęgi Chin i ekonomiczne podporządkowanie obu Ameryk.
Nakładem Instytutu Pileckiego ukazał się pierwszy pełny przekład jednego z najważniejszych dzieł niemieckiej myśli politycznej i ekonomicznej, czyli „Mitteleuropa” pióra Friedricha Naumanna. Mimo że w ogromnej mierze dotyczy ono Polski, w naszym języku znane było dotąd jedynie z licznych analogii, fragmentów i streszczeń. Teraz otrzymaliśmy je w bardzo komunikatywnym tłumaczeniu Kamila Markiewicza, wraz z opracowaniem i wstępem wybitnego niemcoznawcy prof. Grzegorza Kucharczyka.
Kiedy świat wynurzył się z chaosu II wojny światowej, władzę objęli ludzie o przekonaniach makroekonomicznych, ukształtowanych w formacyjnym dla nich doświadczeniu lat 30. XX w.
Mija blisko trzydzieści lat od chwili, gdy Narodowy Bank Polski przeprowadził denominację złotego. Jej przygotowanie było złożonym procesem – należało bowiem wszystko zaplanować, zaprojektować nowe monety i banknoty, zlecić ich produkcję, przygotować całą logistykę, a na koniec przekazać je przy pomocy banków do portfeli wszystkich Polaków.
W ostatnich latach, a szczególnie po rozpoczęciu wojny z Ukrainą, z Rosji płynie nieprzerwany przekaz o sukcesach. Ich skala narasta – gospodarka uodporniła się na sankcje i nawet się rozwija oraz restrukturyzuje, bieda spada, a zamożność rośnie, produkcja krajowa wypiera zaś import. Czy sukcesy mają jednak realny wymiar, czy głównie propagandowomedialny?
Odbudowa gospodarcza kraju i opanowanie chaosu walutowego należały do największych wyzwań, jakie stanęły przed władzami niepodległego państwa polskiego w 1918 r. Sanacja gospodarcza zależała zarówno od skutecznie przeprowadzonych reform finansów publicznych i skarbu państwa, jak również od szybkiego wprowadzenia do obiegu nowej, pełnowartościowej polskiej waluty. A to właśnie dobrze zorganizowany aparat skarbowy, sprawny obieg pieniądza i jego stabilna wartość stanowiły podstawę rozwoju ekonomicznego i społecznego odrodzonej Polski.
Chiny nie są już największą montownią świata, z tanią siłą roboczą, czy producentem tanich produktów codziennego użytku. Kraj stał się eksporterem technologii. Mimo wojny handlowej i nałożonych ograniczeń, Chiny coraz śmielszymi krokami wchodzą ze swoimi rozwiązaniami w świat zachodni. Na milion mieszkańców w 2020 r. przypadało tam 1585 badaczy. Jest to trzykrotny wzrost w czasie zaledwie jednej dekady. Chiny inwestują w technologię, a ta zapewnia im coraz większą dominację na świecie.
Na kanwie wspólnej niechęci do dominacji Zachodu Rosja i Chiny budują antyzachodnią koalicję w ramach bloku BRICS+. Jego członkowie od lat starają się zmniejszyć swoją zależność od dolara, ale dopiero zachodnie sankcje nałożone na Rosję po inwazji na Ukrainę przyspieszyły ten proces.