Złota rezerwa na trudne czasy
Kategoria: Polityka pieniężna
(CC BY-NC-SA Maciej Janiec)
Nierównowaga w tym segmencie rynku jest efektem realizacji nowych projektów inwestycyjnych. Rośnie liczba pustostanów.
Na rynku nieruchomości komercyjnych można zauważyć powolny spadek wartości nieruchomości, co jest odzwierciedlane w spadających wycenach udziałów w funduszach inwestycji zamkniętych inwestujących w nieruchomości komercyjne w Polsce.
Sektor nieruchomości mieszkaniowych pozostawał zrównoważony i brak było symptomów narastania napięć. Ceny transakcyjne m kw. mieszkań na rynkach pierwotnych i wtórnych 7 największych miast były stabilne. Obserwowano niewielki wzrost cen m kw. mieszkań na rynkach pierwotnych 9 pozostałych miast stolic województw.
Nominalne oprocentowanie kredytów mieszkaniowych jest historycznie niskie co skutkuje wysoką dostępnością kredytu. Dostępność kredytu w omawianym kwartale była stabilna wskutek braku istotnych zmian cen mieszkań, polityki kredytowej banków, w tym oprocentowania kredytów, przy stabilnych nominalnych wynagrodzeniach.
Warto zwrócić uwagę, że w listopadzie 2013 r., po raz pierwszy od 2002 r., udział kredytów złotowych przekroczył 50 proc. całego portfela kredytów mieszkaniowych.
Nadal utrzymuje się historycznie wysoka opłacalność wynajmu mieszkania w relacji do oprocentowania depozytów gospodarstw domowych, czy rentowności 10-letnich obligacji skarbowych. Jednak ryzyko dla wynajmującego, związane z obowiązywaniem ustawy o ochronie lokatora, jest wysokie.
Cały raport na stronie Narodowego Banku Polskiego.