Publicysta, dziennikarz ekonomiczny. Laureat wielu dziennikarskich nagród, w tym im. Władysława Grabskiego. W maju 2019 ukazała się jego nowa książka „Lewicę racz nam zwrócić Panie”.
O rynku rolno-spożywczym, bezpieczeństwie żywnościowym, łańcuchach dostaw, sytuacji wywołanej pandemią COVID-19 oraz wojną w Ukrainie mówi dr Jakub Olipra, starszy ekonomista banku Crédit Agricole i wykładowca...
O inflacji, celu inflacyjnym, roli banków centralnych, gospodarce i płacach mówi dr Marcin Mazurek, główny ekonomista mBanku. Rozmawia Rafał Woś.
Czy prostszy, bardziej swobodny i bezpośredni sposób komunikowania się może pomóc bankom centralnym opanować inflację bez wpychania gospodarek w ostrą recesję?
Wpływ wejścia do strefy euro będzie niestety negatywny. I to zarówno w długim, jak i w krótkim okresie. Mówię tak dlatego, że – powtarzam – nasze wejście do strefy euro nie zostało oparte na żadnych...
Czy jesteśmy dziś bliscy wskazania prawdziwego winnego kryzysu inflacyjnego z lat 2021-2022? I dlaczego tak łatwo wyrządzić tu masę krzywd, przypisując odpowiedzialność zbyt pochopnie i niesprawiedliwie?
„Pierwszy polikryzys XXI w.” – tak amerykański ekonomista Adam Tooze nazwał to, co od paru miesięcy dzieje się w światowej gospodarce. Wydaje się, że trafił w sedno.
Mniej więcej od lata płace realne w Polsce spadają. W Europie jest pod tym względem jeszcze gorzej. O tym, co to znaczy dla gospodarki i dla społeczeństwa mówi dr Michał Możdżeń z Uniwersytetu Ekonomicznego w...
Obecnie jeden kryzys pogania drugi, ale równocześnie jeden nakręca drugi. Błędem, jednym z wielu, jaki popełnialiśmy było utożsamianie wzrostu gospodarczego, czyli wzrostu PKB z rozwojem. Może być bowiem dziki...
Spadek płac realnych w gospodarkach rozwiniętych to najbardziej niedoceniane spośród zagrożeń, które stoją dziś przed światem Zachodu.
W potocznej polszczyźnie funkcjonuje od pewnego czasu powiedzenie „komuś odjechał peron”. Oddaje ono sytuację całkowitego braku zrozumienia otaczającej rzeczywistości i zachodzących w niej zmian.