„Mitteleuropa” – nadal aktualna niemiecka strategia gospodarcza
Kategoria: Trendy gospodarcze
Grudniowe wahania notowań złotego oraz rentowności polskich obligacji mieszczą się w akceptowalnych granicach – ocenił Rafał Sura, członek Rady Polityki Pieniężnej.
„Wydaje się, że ostatnie wahania kursu złotego mieszczą się w akceptowalnych granicach. Tym bardziej, że poruszamy się w systemie płynnego kursu walutowego, a jego immanentną cechą są wahania, choć zawsze pozostaje otwarte pytanie o granice tych wahań” – powiedział Sura PAP w pierwszej publicznej wypowiedzi po nominacji na członka RPP.
„Praktyka pokazuje, że złoty jest niezwykle wrażliwy, w porównaniu do walut naszego regionu, gdy mamy do czynienia z tzw. szokami zewnętrznymi, jak te ostatnie dotyczące wydarzeń z pogranicza gospodarki i polityki europejskiej i światowej. Zazwyczaj po dwóch, trzech dniach obserwujemy aprecjację naszej waluty i istotnie taką sytuację zaobserwowaliśmy w ubiegłym tygodniu” – dodał.
Zdaniem Sury, również zmienność notowań polskiego długu w ostatnim czasie nie jest niepokojąca.
„Wahania rentowności obligacji skarbowych nie są, jak do tej pory, na tyle duże, aby mogły rodzić poważny niepokój” – powiedział.
Na początku ubiegłego tygodnia złoty lekko osłabił się względem euro, we wtorek i środę polska waluta odrabiała straty. Począwszy od czwartku złoty ponownie wszedł w fazę osłabienia.
We wtorek, 13 grudnia, kurs EUR/PLN pozostaje stabilny i waha się w okolicach 4,4450.
Nikodem Chinowski /pud/ nik/ mbl/ osz/