Chińskie inwestycje bezpośrednie w Unii Europejskiej
Kategoria: Trendy gospodarcze
W rankingu rynków, które w ciągu najbliższych trzech lat będą przyciągały najwięcej bezpośrednich inwestycji zagranicznych (FDI), Polska uplasowała się na 23. pozycji indeksu ogólnoświatowego oraz na 7. miejscu w indeksie rynków wschodzących – wynika z rankingu FDI Confidence Index firmy doradczej Kearney.
„Polska jest szóstą co do wielkości gospodarką w Unii Europejskiej, a perspektywy dotyczące wzrostu jej PKB pozostają optymistyczne. Na naszą wysoką pozycję w rankingu wpływa także stabilny poziom bezpośrednich inwestycji zagranicznych, które w 2022 r. były warte 29,5 mld dol. W najbliższych latach liczba ta może jeszcze wzrosnąć m.in. dzięki takim inwestycjom, jak warta 4,6 mld euro fabryka Intela” – ocenił, cytowany w komunikacie, Krystian Kamyk, partner zarządzający Kearney w Polsce.
Na pytanie o to, które czynniki są najważniejsze przy wyborze miejsca do inwestycji, w przypadku Polski najwięcej odpowiedzi (17 proc.) dotyczyło potencjału technologicznego i innowacyjnego. Pozytywna w oczach inwestorów jest także efektywność procesów prawnych i regulacyjnych (15 proc.), łatwość przenoszenia kapitału (14 proc.), przejrzystość regulacji rządowych (13 proc.), silna pozycja inwestorów oraz mocne prawa własnościowe (12 proc.).
„Zaawansowane technologie, ale też branża motoryzacyjna, lotnicza czy IT od lat pozostają kluczowymi sektorami, na których koncentrują się bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Polsce. Duże możliwości naszego kraju związane z rozwojem technologii, innowacyjnością oraz dostęp do wykwalifikowanej kadry pracowniczej są jednocześnie polskimi atutami, które inwestorzy ocenili najwyżej” – dodał Krystian Kamyk.
Jak podano w komunikacie, pomimo trwających obecnie geopolitycznych napięć, inwestorzy pozostają optymistyczni w kwestii światowej ekonomii – 88 proc. respondentów badania Kearney stwierdziło, że w ciągu najbliższych trzech lat planuje zwiększyć poziom swoich bezpośrednich inwestycji zagranicznych, co jest wynikiem o 6 proc. lepszym niż w 2023 r.
„Cieniem na ogólnie pozytywnej sytuacji kładą się zawirowania geopolityczne narastające w różnych regionach świata. Badani przez Kearney inwestorzy spodziewają się, że utrzymają się one przez cały 2024 r., będąc zagrożeniem w globalnym środowisku operacyjnym. 85 proc. z nich uważa, że wzrost napięć geopolitycznych wpłynie na decyzje inwestycyjne, w wyniku czego niektóre firmy częściej będą decydowały się na nearshoring i/lub friendshoring” – dodano.
Publikowany od 1998 roku ranking FDI Confidence Index® powstaje w oparciu o wyniki badania, które eksperci Kearney przeprowadzają wśród kadry zarządzającej największych na świecie korporacji.
Pierwsze miejsce w rankingu niezmiennie od lat zajmują Stany Zjednoczone, na kolejnym utrzymała się Kanada. Chiny awansowały z siódmego miejsca na trzecie miejsce. Swój wynik o jedną pozycję poprawiła Wielka Brytania, zajmująca czwarte miejsce, z kolei Niemcy spadły na piąte miejsce.
doa/ asa/