Argentyna w technicznej recesji, wzrosło bezrobocie

W pierwszym kwartale argentyńska gospodarka skurczyła się po raz drugi z rzędu, co oznacza, że kraj wszedł w techniczną recesję, a rządowej polityce zaciskania pasa towarzyszył wzrost bezrobocia – wynika z opublikowanych w poniedziałek danych oficjalnych.

PKB Argentyny zmniejszyło się w pierwszych trzech miesiącach 2024 r. o 2,6 proc. w porównaniu z ostatnim kwartałem 2023 r. Był to drugi spadek z rzędu, licząc kwartał do kwartału, co według powszechnie używanej definicji oznacza recesję.

Był to również pierwszy pełny kwartał pod rządami libertariańskiego prezydenta Javiera Mileia, który w kampanii wyborczej często pokazywał się z piłą łańcuchową, symbolizującą plany drastycznego cięcia wydatków publicznych i przywrócenia równowagi budżetowej.

Z opublikowanych w poniedziałek danych państwowego urzędu statystycznego INDEC wynika, że stopa bezrobocia wzrosła w I kwartale 2024 r. do 7,7 proc., w porównaniu z 5,7 proc. na koniec 2023 r. To oznacza, że w kraju przybyło około 300 tys. bezrobotnych – obliczyła agencja Reutera.

Recesja i zaciskanie pasa w połączeniu z ponad 200-procentową inflacją przyczyniły się do spadku realnych wynagrodzeń i emerytur, a w konsekwencji również prywatnej konsumpcji. Kraj wypracował nadwyżkę budżetową, ale według niektórych szacunków ponad połowa mieszkańców znalazła się poniżej granicy ubóstwa.

Prezydent twierdzi, że terapia szokowa jest jedynym sposobem na wyciągnięcie Argentyny z kryzysu i opanowanie szalejącej inflacji. Minister gospodarki Luis Caputo zapewniał niedawno, odnosząc się do polityki zaciskania pasa, że „najgorsze już za nami”, a kraj wchodzi na drogę ożywienia.

wia/ jm/ pel/


Artykuły powiązane

Kierunki chińskiej polityki w zakresie rozwoju gospodarczego i społecznego

Kategoria: Trendy gospodarcze
Docelowy wzrost PKB Chin w 2024 r. na poziomie 5 proc., zwiększenie krajowej konsumpcji, kontynuacja realizacji celów rozwojowych, w tym nacisk na rozwój nowoczesnego systemu przemysłowego, zmniejszenie barier w dostępie do rynku w celu przyciągnięcia kapitału zagranicznego, poprawa otoczenia biznesowego dla przedsiębiorstw zagranicznych, kontynuacja działań na rzecz obniżania emisji dwutlenku węgla i osiągniecie neutralności węglowej to główne kierunki chińskiej polityki w 2024 r.
Kierunki chińskiej polityki w zakresie rozwoju gospodarczego i społecznego

Życzenia wszelkiej pomyślności pełne obaw

Kategoria: Trendy gospodarcze
Ciężko jest przejść obojętnie obok nowego prezydenta Argentyny Javiera Milei. Wzbudza on albo aplauz, albo niechęć. Przez jednych postrzegany jest jako zbawiciel, a przez innych jako swoistego rodzaju szaleniec, który w swoje nieodpowiedzialne ręce wziął stery argentyńskiej gospodarki.
Życzenia wszelkiej pomyślności pełne obaw

Szanse i perspektywy umowy o wolnym handlu między Mercosur a UE

Kategoria: Trendy gospodarcze
Unia Europejska od ponad 20 lat prowadzi z Mercosur rozmowy o umowie handlowej, która pozwoliłaby zbliżyć gospodarczo obydwa regiony. Kolejna kilkuletnia tura rozmów zakończyła się fiaskiem. Na przeszkodzie stoją przede wszystkim aspekty środowiskowo-klimatyczne i dotyczące konkurencyjności wybranych branż. Szanse na wznowienie rozmów jednak istnieją, szczególnie w obecnych uwarunkowaniach geopolitycznych.
Szanse i perspektywy umowy o wolnym handlu między Mercosur a UE