EBOR: PKB Ukrainy może wzrosnąć do 5 proc. w ‘26, po zak. wojny

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) przewiduje, że jeśli zakończą się działanie wojenne na terytorium Ukrainy, wówczas PKB kraju wzrośnie do 5 proc. w 2026 r. – poinformował w czwartek dziennik „Guardian”. Szacuje się, że PKB Ukrainy w 2025 r. wyniesie 3,5 proc.

Od rozpoczęcia przez Rosję wojny na pełną skalę trzy lata temu, londyńska instytucja do tej pory zainwestował ok. 6,2 mld dol. w projekty w Ukrainie. Główna ekonomistka EBOR Beata Javorcik zapowiedziała, że instytucja jest gotowa wesprzeć Kijów, jeśli negocjacje zapewnią zakończenie wojny.

„Jesteśmy gotowi zainwestować, gdy nadejdzie czas” – stwierdziła.

W jej opinii, wielkim osiągnięciem jest to, że pomimo trzech lat wojny, ukraińskiemu rządowi udało się utrzymać stabilność makroekonomiczną.

Zapytana przez „Guardiana” o długoterminową perspektywę dla Ukrainy, powołała się dokument „Transition Report 2022–2023. Business Unusual”, z którego wynika, że państwa, w tym ich gospodarki, odczuwają skutki wojny nawet 25 lat po jej zakończeniu.

„Sukces odbudowy (Ukrainy) nie jest pewny. […] W dużej mierze wynika z faktu, że pokój jest nieuchwytny, a konflikt może rozpalić się stosunkowo szybko” – wyjaśniła Javorcik.

Ekspertka zwróciła uwagę, na utrzymującą się w Europie niepewność gospodarczą, związaną m.in. z planami taryfowymi prezydenta USA Donalda Trumpa oraz rosnącymi wydatkami na obronę. EBOR obniżył prognozę średniego wzrostu PKB w Europie Środkowej, Wschodniej, państwach bałtyckich i Kaukazu na 2025 r. do 3,2 proc. z 3,5 proc. prognozowanych we wrześniu 2024 r.

„Wydatki na obronę rosną nie tylko w krajach bałtyckich i w Polsce; wzrosły także w Libanie, Armenii, Kirgistanie, Grecji i Tunezji” – wyliczyła Javorcik.

„To powszechne zanikanie dywidendy z czasów pokoju, z której korzystaliśmy przez ostatnią dekadę, co ma wpływ na długoterminowy wzrost gospodarczy” – dodała.

mzb/ mal/ asa/

 


Artykuły powiązane

Odbudowa po konflikcie zbrojnym. Wnioski dla Ukrainy

Kategoria: Trendy gospodarcze
Niezależnie od tego, kiedy i na jakich warunkach skończy się wojna w Ukrainie, odbudowa tego kraju będzie zadaniem skomplikowanym i kosztownym. Społeczność międzynarodowa wspierająca ten proces nie musi jednak działać w kompletnej próżni, ponieważ w przeszłości realizowano już przedsięwzięcia o podobnym charakterze. Warto wykorzystać wcześniejsze doświadczenia, nawet jeśli przeszłe uwarunkowania były odmienne od tych, z którymi mamy lub będziemy mieli do czynienia w Ukrainie.
Odbudowa po konflikcie zbrojnym. Wnioski dla Ukrainy

Odbudowa Ukrainy. Kto będzie wcześniej, ten więcej zarobi

Kategoria: Trendy gospodarcze
Wojna w Ukrainie trwa, ale możliwości gospodarcze pojawiają się już teraz. Przebywający z wizytą w Warszawie prezydent Wołodymyr Zełenski zaprosił polskich przedsiębiorców do wejścia na ukraiński rynek.
Odbudowa Ukrainy. Kto będzie wcześniej, ten więcej zarobi

Odbudowa Ukrainy będzie pełna wyzwań

Kategoria: Trendy gospodarcze
Powojenna rekonstrukcja Ukrainy prawdopodobnie będzie największym projektem tego typu od czasów II wojny światowej. W zaciszu gabinetów trwa planowanie procesu odbudowy oraz opracowywanie zasad alokacji i kontroli środków, które kiedyś zostaną wydane na ten cel.
Odbudowa Ukrainy będzie pełna wyzwań