GUS: W V ’25 koszty zatrudnienia ograniczają działalność gosp.

W maju 2025 r. koszty zatrudnienia są czynnikiem najbardziej ograniczającym prowadzenie działalności gospodarczej w większości sektorów gospodarki – podał Główny Urząd Statystyczny. Do głównych barier działalności należą także wysokie obciążenia na rzecz budżetu, niepewność oraz niestabilne przepisy prawne.

„W maju 2025 r. koszty zatrudnienia są czynnikiem najbardziej ograniczającym prowadzenie działalności gospodarczej zarówno w prezentowanych pięciu obszarach gospodarki (przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, handlu detalicznym, transporcie i gospodarce magazynowej oraz zakwaterowaniu i gastronomii), jak i w większości pozostałych sekcji, działów i grupowań, dla których zbierane i opracowywane są dane. Ponadto do najważniejszych barier działalności należą także wysokie obciążenia na rzecz budżetu, niepewność ogólnej sytuacji gospodarczej oraz niejasne, niespójne i niestabilne przepisy prawne” – napisał GUS.

W stosunku do maja 2024 r. odnotowywany jest wzrost znaczenia bariery kosztów zatrudnienia w sekcji transport i gospodarka magazynowa (z 64,5 proc. do 68,7 proc.), natomiast zmniejszenie występuje w sekcji zakwaterowanie i gastronomia (z 71,8 proc. do 66,8 proc.) oraz budownictwo (z 73,3 proc. do 69,3 proc.).

W stosunku do maja 2024 r. największy spadek znaczenia bariery niepewności ogólnej sytuacji gospodarczej odnotowywany jest w sekcjach budownictwo (z 47,2 proc. do 43,1 proc.) oraz zakwaterowanie i gastronomia (z 47,8 proc. do 44,2 proc.).

W stosunku do maja 2024 r. największy spadek znaczenia bariery wysokich obciążeń na rzecz budżetu odnotowywany jest w sekcjach przetwórstwo przemysłowe (z 48,3 proc. do 41,7 proc.) i budownictwo (z 53,9 proc. do 49,8 proc.).

W stosunku do maja 2024 r. odnotowywany jest nieznaczny wzrost znaczenia bariery niejasnych, niespójnych i niestabilnych przepisów prawnych w sekcji transport i gospodarka magazynowa (z 39,8 proc. do 41,7 proc.), natomiast największe zmniejszenie występuje w budownictwie (z 37,9 proc. do 32,2 proc.) oraz zakwaterowaniu i gastronomii (z 35,8 proc. do 30,7 proc.).

tus/ osz/


Artykuły powiązane

Zerwane ogniwo transformacji strukturalnej: rozwój bez zatrudnienia

Kategoria: VoxEU
Trwałe różnice w dochodach na mieszkańca przypisuje się zwykle różnicom w wydajności pracy. Poszczególne kraje osiągają jednak bardzo zróżnicowane wskaźniki zatrudnienia. W artykule wykazujemy, że wyższy wzrost wydajności pracy na rynkach wschodzących i w gospodarkach rozwijających się (ang. EMDE) wiąże się zwykle ze spadkiem wskaźnika zatrudnienia („rozwój bez zatrudnienia”).
Zerwane ogniwo transformacji strukturalnej: rozwój bez zatrudnienia

Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rosja przyjęła kolejny „wojenny” budżet na 2025 r. i lata 2026–2027. Wbrew wcześniejszym założeniom sytuacja się nie normalizuje, wydatki rosną w galopującym tempie, a deficyt narasta. Budżet nie jest w stanie wspierać innych sfer życia społeczno-gospodarczego decydujących o przyszłej pozycji Rosji, a jego stan pokazuje wymierne koszty wojny, te bieżące, jak również te, które będą obciążać rosyjską gospodarkę przez następnych wiele lat.
Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Rosyjski syndrom krótkiej kołdry

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rosyjska gospodarka od przeszło pięciu kwartałów rośnie w tempie ponad 5 proc. To rekordowe tempo, ostatni raz odnotowywane na takim poziomie na przełomie lat 2011 i 2012. Czy Rosja, mimo sankcji, odcięcia od najnowszych technologii, inwestycji zagranicznych i wiodących światowych rynków eksportu oraz importu zaczyna osiągać to o czym od dawna mogła tylko marzyć? Czy też jest to wstęp do sagi „miłe złego początki”?
Rosyjski syndrom krótkiej kołdry