GUS: Nakłady inwestycyjne przeds. w I kw. spadły o 3,6 proc. rdr

Nakłady inwestycyjne przedsiębiorstw w I kw. spadły o 3,6 proc. rdr i wyniosły 38,7 mld zł – podał GUS.

Nakłady na budynki i budowle zmniejszyły się o 5,5 proc. Nakłady na zakupy obniżyły się o 2,7 proc., w tym na maszyny, urządzenia techniczne i narzędzia – o 0,4 proc., a na środki transportu – o 8,1 proc.

GUS podaje, że spadek nakładów (w cenach bieżących) notowano m.in. w przetwórstwie przemysłowym (o 11,9 proc.), w górnictwie i wydobywaniu (o 7,0 proc.), w administrowaniu i działalności wspierającej (o 1,3 proc.), w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną, gorącą wodę (o 1,0 proc.), w dostawie wody; gospodarowaniu ściekami i odpadami, rekultywacji (o 0,5 proc.).

Z kolei wzrost nakładów notowano m.in. w obsłudze rynku nieruchomości (o 93,5 proc.), budownictwie (o 40,6 proc.), zakwaterowaniu i gastronomii (o 13,6 proc.), informacji i komunikacji (o 12,0 proc.), handlu; naprawie pojazdów samochodowych (o 4,7 proc.), transporcie i gospodarce magazynowej (o 4,3 proc.).

map/ osz/


Artykuły powiązane

Gdy zabraknie wody

Kategoria: Trendy gospodarcze
Kryzys wodny nie jest tym samym, co klimatyczny. Jakie są powiązania między wodą, rolnictwem, przemysłem, a także wytwarzaniem energii i jaka jest w tym wszystkim rola rynku finansowego? Istnieje potrzeba zidentyfikowania czym jest bezpieczeństwo wodne i jak je zapewniać.
Gdy zabraknie wody

Kryzys na rynku gazu ziemnego i prognozy na przyszłość

Kategoria: Trendy gospodarcze
Agresja Rosji na Ukrainę i kolejno nakładane pakiety sankcji gospodarczych na Rosję przez kraje UE oraz narastający w Europie kryzys energetyczny i gazowy 2022 r. zmusiły wiele europejskich państw do podjęcia działań na rzecz dywersyfikacji dostaw i rozwoju infrastruktury do importu LNG. Unia Europejska stanęła więc przed wyzwaniem luki podażowej powstałej po rezygnacji z dostaw gazu z Rosji.
Kryzys na rynku gazu ziemnego i prognozy na przyszłość

Rośnie znaczenie wodoru w energetyce

Kategoria: Trendy gospodarcze
W obecnej sytuacji degradacji środowiska czy zmian klimatycznych konieczne są racjonalne zmiany w energetyce. Jednym z takich kierunków są źródła odnawialne, m.in. wykorzystanie technologii wodorowych w energetyce, która może być odpowiedzią w poszukiwaniu alternatywy dla energetyki tradycyjnej.
Rośnie znaczenie wodoru w energetyce