Bitcoin osiągnął rekord wszech czasów na poziomie 69 000 dol.

Notowania Bitcoina wzrosły o 2,5 proc., osiągając historyczny rekord na poziomie 69 191,95 dol. ok. 16.10 czasu polskiego – wynika z notowań podawanych przez agencję Bloomberg. Kryptowaluta przebiła poprzedni rekord z 10 listopada 2021 r., gdy osiągnęła 68 982,20 dol.

W 2024 r. Bitcoin wzrósł już o około 62 proc., osiągając lepsze wyniki niż światowe akcje.

Analitycy wskazują, że wzrost notowań bitcoina nastąpił po tym, jak Komisja Papierów Wartościowych i Giełd USA (SEC) w styczniu po raz pierwszy zatwierdziła fundusze inwestycyjne notowane na giełdzie (ETF-y), które inwestują bezpośrednio w bitcoina na rynku spot.

„Bitcoin, który ponownie osiągnął swój rekordowy poziom, po raz kolejny pokazuje, że nigdy nie zniknie. W ciągu 15 lat istnienia bitcoin zaobserwował cztery spadki o wartości o ponad 75 proc. i za każdym razem z hukiem powracał” – powiedział Alex Thorn, szef działu badań w Galaxy Digital.

„Nowy rekord jest ważnym psychologicznym kamieniem milowym. Pokazuje niezwykłą zdolność kryptowalut do odbijania i trwania pomimo dużych przeciwności losu. Zmienność Bitcoina stale spadała z biegiem czasu, umożliwiając przyjmowanie większych pozycji przez alokację” – powiedziała Clara Medalie, dyrektorka ds. badań w firmie dostarczającej dane dotyczące rynku kryptoaktywów Kaiko.

Odbicie Bitcoina, które rozpoczęło się na początku 2023 r., podniosło ogólną wartość rynkową aktywów cyfrowych do około 2,6 biliona dolarów. Bitcoin osiągnął najniższy poziom w listopadzie 2022 r. po tym, jak upadła giełda kryptowalut FTX.

kkr/ ana/


Artykuły powiązane

Upadek giełdy FTX – czy branża kryptowalut zostanie lepiej uregulowana?

Kategoria: Rynki kapitałowe
Pod koniec 2022 r. upadła giełda kryptowalut FTX, jedna z największych na świecie. Po fakcie okazało się, że sposób jej funkcjonowania był ryzykowny, a sam rynek kryptoaktywów był i jest nadal nieuregulowany, co uniemożliwiło „powrót ze złej ścieżki”. Ta upadłość zachęciła jednak regulatorów to zajęcia się nową, rozwojową branżą.
Upadek giełdy FTX – czy branża kryptowalut zostanie lepiej uregulowana?

Najwięcej na kryptowalutach stracili inwestorzy indywidualni

Kategoria: Analizy
Chęć zysku, brak wiedzy o funkcjonowaniu rynku i technologii powoduje od lat, że na rynku kryptowalut indywidualni inwestorzy tracą relatywnie najwięcej. Głównie z powodu załamania kursów, oszustw i wyłudzeń. Nowe regulacje mają objąć ich ochroną.
Najwięcej na kryptowalutach stracili inwestorzy indywidualni

Rubel na równi pochyłej

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rubel w ostatnich kilkunastu miesiącach, z prawie 2,5-krotną dwukierunkową skalą zmienności w przedziale 80–120–50–100 rubli za dolara może uchodzić za lidera wśród najbardziej chwiejnych walut świata. Takie ruchy rosyjskiej waluty to odzwierciedlenie nie tylko słabości rosyjskiej gospodarki i siły sankcji, ale też – i to w dużej mierze – niespójnych, często wzajemnie wykluczających się działań władz w obliczu zmiennych oraz ciągle pogarszających się uwarunkowań.
Rubel na równi pochyłej