„Mitteleuropa” – nadal aktualna niemiecka strategia gospodarcza
Kategoria: Trendy gospodarcze
Europejski Bank Inwestycyjny pracuje obecnie w Polsce nad warunkami finansowania dla 11 projektów zgłoszonych w ramach tzw. Planu Junckera, czyli Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS) – poinformowali PAP przedstawiciele EBI. Łączna wartość przygotowywanych umów, które bank może podpisać w tym i przyszłym roku, wynosi 860-960 mln euro.
„Patrzymy na możliwości lepszego wykorzystania tzw. planu Junckera w Polsce. Trochę czasu zajęło samo wypracowanie formuły programu EFIS, który obejmuje różne instrumenty finansowe oferowane na realizację projektów nieco bardziej ryzykownych niż zwykle” – powiedział PAP wiceprezes EBI, Vazil Hudák.
„Obecnie w ramach funduszu EFIS pracujemy w Polsce nad 11 projektami, spośród których mniej więcej połowa pochodzi z sektora publicznego a połowa z prywatnego. Patrzymy w dużej mierze na sektor energetyczny, głównie pod kątem planów rozwoju sieci dystrybucyjnej” – dodał.
Plan Inwestycyjny dla Europy, zwany potocznie Planem Junckera, to przygotowany przez Komisję Europejską i Europejski Bank Inwestycyjny plan pobudzenia inwestycji w gospodarce europejskiej. Za wdrażanie planu odpowiedzialna jest przede wszystkim grupa Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
W czwartek EBI udzielił kredytu w wysokości 238 mln zł (około 57 mln EUR) na sfinansowanie modernizacji szpitala w Toruniu. Była to pierwsza w kraju transakcja z udziałem sektora publicznego objęta gwarancją z budżetu UE w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS).
Biuro prasowe EBI poinformowało PAP, że do tej pory bank podpisał w Polsce umowy kredytowe w ramach EFIS o wartości 94 mln euro, a suma finansowania EFIS w negocjacji i do podpisania w tym, i w przyszłym roku wynosi 860-960 mln euro.
„Jeszcze negocjujemy i w tym roku najprawdopodobniej podpiszemy w ramach EFIS umowy na kwotę 560-660 mln euro. Negocjujemy, ale już nie podpiszemy w tym roku, umowy kredytowe na kwotę ok. 300 mln euro” – napisało PAP biuro prasowe EBI.
Wiceprezes Hudák podał PAP, że w ramach swojej tradycyjnej działalności – niezwiązanej z EFIS – Europejski Bank Inwestycyjny może przed końcem roku podpisać w Polsce umowę na finansowanie jednej z linii kolejowych.
„Myślę, że przed końcem roku uda nam się podpisać projekt dotyczący budowy linii kolejowej” – powiedział.
Dodał, że bank pracuje obecnie nad jednym projektem w zakresie finansowania budownictwa drogowego, dwóch ogólnokrajowych programach budowy linii kolejowych oraz kilku projektach samorządowych.
Hudák ocenił, że modernizacja infrastruktury w Polsce może pozwolić lepiej wykorzystywać położenie geograficzne kraju i poprawić połączenie z regionem Europy Środkowo-Wschodniej.
„Wydaje się, że infrastruktura drogowa w Polsce na poziomie krajowym jest w niezłym stanie, więc uwaga w tym zakresie powinna obecnie przenosić się na poziom lokalny. W tym obszarze możemy również współpracować z samorządami. Linie kolejowe oraz tabor w całej Europie Środkowo-Wschodniej wydają się nadal wymagać modernizacji” – powiedział.
„Interesującym obszarem przyszłych inwestycji wydają się również porty morskie. Polska może lepiej wykorzystywać swoje położenie geograficzne i poprawić połączenie z innymi krajami regionu” – dodał.
Rafał Rybacki, kierownik wydziału sektora publicznego w Polsce i krajach bałtyckich w EBI, zwrócił z kolei w rozmowie z PAP uwagę na niski poziom inwestycji badawczo-rozwojowych polskich firm.
„Kiedy porównamy nasz portfel projektowy w Polsce i innych krajach np. Niemczech czy Skandynawii widać jedną różnicę – mamy dużo mniejszy udział projektów badawczo-rozwojowych w segmencie korporacyjnym. Nie widać natomiast tego problemu w sektorze publicznym” – powiedział.
Łukasz Kucharski