Złota rezerwa na trudne czasy
Kategoria: Polityka pieniężna
W 2023 r. firmy zakładają utrzymanie inwestycji na poziomie z 2022 r. – wynika z poszerzonego badania koniunktury przeprowadzonego przez GUS.
GUS podaje, że na taką możliwość wskazuje od 42,2 proc. podmiotów przetwórstwa przemysłowego do 59,5 proc. jednostek handlu hurtowego.
GUS pisze, że na poziomie szeroko rozumianych sektorów gospodarki najbardziej pesymistyczne nastroje utrzymują się wśród przedsiębiorstw budowlanych, gdzie 40,7 proc. podmiotów wskazuje na spadek poziomu inwestycji.
Z badania wynika, że wskazywane przez przedsiębiorstwa główne kierunki inwestowania są zróżnicowane pomiędzy poszczególnymi sektorami gospodarki. Na inwestycje w maszyny, urządzenia techniczne i narzędzia wskazują najczęściej przedsiębiorstwa z sekcji przetwórstwo przemysłowe (74,2 proc. wskazań), jednostki budowlane (37,6 proc.), handlu detalicznego (22,9 proc.) i hurtowego (22,7 proc.).
Na inwestycje w sprzęt komputerowy i telekomunikacyjny wskazują najczęściej przedsiębiorstwa usługowe (30,8 proc.).
GUS podaje, że w przypadku wszystkich sektorów gospodarki skłonność do inwestowania rośnie wraz ze wzrostem wielkości przedsiębiorstwa (mierzonej liczbą pracujących osób).
Z badania wynika, że do najczęściej wymienianych barier ograniczających inwestycje w bieżącym roku należą wysoka inflacja oraz wysokie koszty realizacji inwestycji.
Wysoka inflacja wymieniana jest na pierwszym miejscu wśród przedsiębiorstw budowlanych, handlu detalicznego i hurtowego oraz jednostek usługowych (odpowiednio 64,0 proc., 60,2 proc., 52,0 proc. i 59,9 proc.).
GUS podaje, że poza przedsiębiorstwami usługowymi zauważalny jest jednak nieznaczny spadek wskazań na inflację jako główną barierę inwestowania.
Na wysokie koszty realizacji inwestycji wskazują natomiast na pierwszym miejscu przedsiębiorstwa przetwórstwa przemysłowego (57,4 proc.).
map/ asa/