NBP: W II kw. o 12,4 proc. spadek wydatków obcokr. na turystykę

W II kw. 2024 r. odnotowano spadek wydatków nierezydentów na podróże zagraniczne w Polsce o 12,4 proc., co było spowodowane głównie przez spadki wydatków pracowników sezonowych z Ukrainy, którzy po przedłużającym się konflikcie zbrojnym stali się rezydentami Polski – podał NBP w pełnym bilansie płatniczym za II kw.

„W analizowanym kwartale zaobserwowano spadek wydatków nierezydentów z tytułu podróży zagranicznych oraz wzrost wydatków Polaków poniesionych na podróże. Przychody z tego rodzaju usług spadły w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego o 2,1 mld zł (tj. o 12,4 proc.). Spadki w przychodach spowodowane były głównie przez spadki wydatków pracowników sezonowych z Ukrainy, którzy po przedłużającym się konflikcie zbrojnym stali się rezydentami Polski. W tym samym okresie wydatki Polaków na podróże zagraniczne (rozchody) wzrosły o 0,7 mld zł (tj. o 6,0 proc.), głównie w wyniku większej liczby wyjazdów turystycznych. W tym kwartale zaobserwowano wzrost wydatków na wyjazdy do typowo turystycznych, europejskich destynacji (Hiszpania, Grecja)” – napisano.

tus/ osz/


Artykuły powiązane

Trudny powrót branży po pandemii

Kategoria: Trendy gospodarcze
Branża turystyczna dopiero teraz zaczyna osiągać wyniki sprzed pandemii COVID-19, a i tak nie w pełni jeszcze powróciła do tamtego poziomu. Jak wynika z danych GUS w 2023 r. 36,2 mln turystów skorzystało z obiektów noclegowych, a liczba udzielonych noclegów wyniosła 92,8 mln.
Trudny powrót branży po pandemii

Odbudowa po konflikcie zbrojnym. Wnioski dla Ukrainy

Kategoria: Trendy gospodarcze
Niezależnie od tego, kiedy i na jakich warunkach skończy się wojna w Ukrainie, odbudowa tego kraju będzie zadaniem skomplikowanym i kosztownym. Społeczność międzynarodowa wspierająca ten proces nie musi jednak działać w kompletnej próżni, ponieważ w przeszłości realizowano już przedsięwzięcia o podobnym charakterze. Warto wykorzystać wcześniejsze doświadczenia, nawet jeśli przeszłe uwarunkowania były odmienne od tych, z którymi mamy lub będziemy mieli do czynienia w Ukrainie.
Odbudowa po konflikcie zbrojnym. Wnioski dla Ukrainy

Transformacja energetyczna i popyt na zielone minerały

Kategoria: Trendy gospodarcze
Proces przechodzenia na gospodarkę niskoemisyjną generuje niespotykany dotąd popyt na zielone metale i inne minerały. To może być wąskie gardło transformacji. Aby zmniejszyć ryzyko jego wystąpienia w skali globalnej potrzeba istotnych inwestycji i innych działań dostosowawczych.
Transformacja energetyczna i popyt na zielone minerały