Złota rezerwa na trudne czasy
Kategoria: Polityka pieniężna
Z komunikatu opublikowanego 6 lipca przez Narodowy Bank Polski wynika, że wartość oficjalnych aktywów rezerwowych naszego kraju, w przeliczeniu na euro, na koniec czerwca po raz pierwszy w historii przekroczyła 80 mld i wyniosła ponad 80,6 mld euro. Jest to o około 1,5 mld euro więcej niż na koniec maja i o około 6 mld euro więcej niż na koniec I kwartału br.
Na koniec czerwca wzrosła też wartość polskich rezerw w przeliczeniu na dolary USA – wyniosła ona 101,4 mld dol., wobec 98,2 mld dol.na koniec maja.
Narodowy Bank Polski zarządza rezerwami dewizowymi dbając o maksymalizowanie ich zyskowności, jednak priorytetem jest bezpieczne ich lokowanie i zachowanie niezbędnego poziomu ich płynności.
NBP inwestuje rezerwy w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne. Dominującą część w rządowe papiery wartościowe, pewne kwoty w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe. Niewielka część rezerw jest utrzymywana w formie lokat w bankach za granicą o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie.
KM