Produkty rolno-spożywcze w umowie UE–Mercosur
Kategoria: Trendy gospodarcze
Główną barierą utrudniającą działalność firmom w styczniu 2025 r. były wysokie koszty pracownicze – wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Wskazało na to 68 proc. badanych firm i jest to spadek mdm o 1 pkt proc.
W tym miesiącu drugą najczęściej wskazywaną barierą była niepewność sytuacji gospodarczej (55 proc.; wzrost mdm o 1 pkt proc.), a na trzecim miejscu znalazły się ceny energii (54 proc.; spadek mdm o 4 pkt proc.).
Wskazania na pozostałe bariery tylko w niewielkim stopniu różniły się od grudniowych. Lekko zwiększył się udział firm skarżących się na niedostępność pracowników (46 proc.; wzrost mdm o 1 pkt proc.) i rosnące koszty finansowania (29 proc.; wzrost mdm o 1 pkt proc.), nieco mniej firm wskazało na zatory płatnicze (40 proc.; spadek mdm o 2 pkt proc.), a tyle samo na niedostępność produktów (16 proc.).
Branża TSL częściej niż inne narzekała na pięć z siedmiu barier prowadzenia działalności: rosnące koszty pracownicze (82 proc.), niepewność sytuacji gospodarczej (66 proc.), niedostępność pracowników (56 proc.), zatory płatnicze (57 proc.) i rosnące koszty finansowania (44 proc.).
Rosnące ceny energii częściej doskwierały firmom produkcyjnym (65 proc.), a niedostępność produktów – handlowym (23 proc.). Zwraca też uwagę utrzymujący się od kilku miesięcy wysoki udział firm budowlanych narzekających na niedostępność pracowników (55 proc.).
map/ ana/