Złota rezerwa na trudne czasy
Kategoria: Polityka pieniężna
Rada UE przyjęła we wtorek rozporządzenie o rynkach kryptoaktywów (MiCA), ustanawiając tym samym po raz pierwszy unijne ramy prawne dla tego sektora. Ramami regulacyjnymi UE zostają objęte kryptoaktywa, emitenci kryptoaktywów i dostawcy usług kryptoaktywowych.
„Cieszę się bardzo, że dziś spełniliśmy obietnicę, by zacząć regulować sektor kryptoaktywów. Ostatnie wydarzenia pokazały, jak bardzo potrzebne jest ustanowienie przepisów dla lepszej ochrony Europejczyków inwestujących w kryptoaktywa i dla zwalczania dotyczących tego sektora nadużyć, które mają na celu pranie pieniędzy i finansowanie terroryzmu” – zaznaczyła szwedzka minister finansów Elisabeth Svantesson, której kraj sprawuje obecnie sześciomiesięczną prezydencję w Radzie UE.
Jak podkreśla Rada UE w opublikowanym komunikacie, rozporządzenie MiCA ma chronić inwestorów, zwiększając przejrzystość i wprowadzając kompleksowe ramy dla emitentów i usługodawców, w tym poprzez zapewnienie zgodności z przepisami dotyczącymi przeciwdziałania praniu pieniędzy.
Nowe przepisy obejmują emitentów tokenów użytkowych, tokenów powiązanych z aktywami i tzw. stabilnych kryptowalut. Dotyczą również dostawców usług, takich jak systemy obrotu i portfele, w których przechowywane są kryptoaktywa. Nowe ramy regulacyjne mają chronić inwestorów i utrzymać stabilność finansową, a przy tym umożliwią innowacje i zwiększą atrakcyjność sektora kryptoaktywów.
Projekt rozporządzenia MiCA Komisja Europejska zaproponowała 24 września 2020 r. Jest to element szerszego pakietu dotyczącego finansów cyfrowych, który ma sprzyjać rozwojowi technologicznemu na szczeblu europejskim, a jednocześnie zapewniać stabilność finansową i ochronę konsumentów.
Rada UE przypomina, że pakiet ten ma wypełnić lukę w przepisach UE: sprawić, by obowiązujące ramy prawne nie utrudniały korzystania z nowych cyfrowych instrumentów finansowych, a zarazem by takie nowe technologie i produkty zostały objęte regulacjami finansowymi oraz rozwiązaniami z zakresu zarządzania ryzykiem operacyjnym firm działających w UE.
Z Brukseli Artur Ciechanowicz
asc/ mal/ asa/