Trump znów pospiesza szefa Fed ws. obniżania stóp procentowych

Oczekuje się, że EBC po raz siódmy obniży stopy procentowe, a szef Rezerwy Federalnej Jerome Powell przedstawia błędny raport ws. inflacji – napisał prezydent USA Donald Trump w mediach społecznościowych. Jego zdaniem, Fed jest już spóźniony z obniżaniem stóp i z pewnością powinien to zrobić teraz.

„Oczekuje się, że EBC po raz siódmy obniży stopy procentowe, ale >>spóźniony<< Jerome Powell z Fed, który jest zawsze spóźniony i w błędzie, wczoraj wypuścił raport, który był kolejnym zupełnym bałaganem. Ceny ropy idą w dół, ceny produktów spożywczych, nawet jajek, też, a USA wzbogaca się na cłach” – napisał Trump na platformie Truth.

Dodał, że „pan spóźniony” powinien obniżyć stopy procentowe tak, jak EBC dawno temu, a na pewno – teraz.

jz/ asa/


Artykuły powiązane

Niemcy największym odbiorcą polskich produktów rolno-spożywczych

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rok 2024 był drugim z kolei rokiem recesji niemieckiej gospodarki. Wyrównany sezonowo PKB Niemiec zmniejszył się w ubiegłym roku o 0,2 proc., wobec spadku o 0,3 proc. w 2023 r. Jednocześnie Niemcy są największym odbiorcą polskich produktów rolno-spożywczych. Słabe wyniki gospodarcze naszego zachodniego sąsiada rodzą pytania o możliwe negatywne konsekwencje dla polskiego eksportu żywności, który w ostatnich dwóch dekadach systematycznie rósł.
Niemcy największym odbiorcą polskich produktów rolno-spożywczych

Produkty rolno-spożywcze w umowie UE–Mercosur

Kategoria: Trendy gospodarcze
Przedstawiciele Unii Europejskiej i państw Mercosur, tj. Argentyny, Brazylii, Paragwaju i Urugwaju, 28 czerwca 2019 r. osiągnęli porozumienie polityczne w sprawie ambitnej i kompleksowej umowy handlowej. Wbrew licznym spekulacjom umowa nie została podpisana podczas szczytu państw G20 w Rio de Janeiro. Wiele wskazuje na to, że bilans tej umowy będzie niekorzystny dla polskiego sektora rolno-spożywczego.
Produkty rolno-spożywcze w umowie UE–Mercosur

Sytuacja w polskim eksporcie rolno-spożywczym

Kategoria: Trendy gospodarcze
Polski eksport produktów rolno-spożywczych odnotował w pierwszym półroczu 2024 r., pierwszy raz od 2009 r., spadek.  Wartość tego eksportu wyrażona w złotych była o 7,6 proc. niższa w porównaniu z pierwszym półroczem 2023 r. Słabe wyniki, jak dotąd prężnie rozwijającego się eksportu żywności, rodzą pytania o przyczyny tego zjawiska oraz perspektywy na przyszłość.
Sytuacja w polskim eksporcie rolno-spożywczym