Złota rezerwa na trudne czasy
Kategoria: Polityka pieniężna
Rok 2023 może przynieść poprawę sytuacji finansowej TFI, choć trudno oszacować prawdopodobieństwo odrobienia spadków zanotowanych w 2022 r. – podał Urząd Komisji Nadzoru Finansowego w raporcie o sytuacji finansowej TFI za 2022 r.
„2023 r. może przynieść poprawę sytuacji finansowej TFI, choć trudno oszacować prawdopodobieństwo odrobienia spadków zanotowanych w 2022 r. Stabilna powinna pozostać również sytuacja kapitałowa towarzystw, a w przypadku poprawy wyników można oczekiwać także wzrostu poziomu nadwyżek kapitału ponad wymóg” – napisano.
„(…) można oczekiwać, że sytuacja w 2023 r. będzie bardziej stabilna dla sektora TFI niż w roku poprzednim. Utrzymujące się wysokie stopy procentowe oraz obawy dotyczące spowolnienia gospodarczego mogą jednak negatywnie wpływać na decyzje o lokowaniu środków w funduszach inwestycyjnych przez inwestorów i tym samym przekładać się na utrzymywanie się ujemnego salda nabyć netto. W odniesieniu do SFIO działających w ramach PPK można spodziewać się dalszych napływów środków, z uwagi na tzw. autozapis, który miał miejsce w marcu 2023 r.” – dodano.
Według danych UKNF wynik finansowy netto towarzystw funduszy inwestycyjnych za 2022 r. wyniósł 0,47 mld zł i był o 39 proc. niższy niż w roku poprzednim. Obniżenie łącznego wyniku TFI było związane z wyższą dynamiką spadku przychodów niż ograniczenia kosztów w 2022 r.
W 2022 r. TFI zanotowały spadek marży netto do 16 proc. z 21 proc. Był to najniższy poziom marży netto w okresie ostatnich pięciu lat.
tus/ osz/