UNWTO: Liczba turystów na świecie w I kw. wyniosła ok. 300 mln

W pierwszym kwartale 2025 r. liczba turystów na świecie wyniosła około 300 mln, czyli o 5 proc. więcej rdr – ocenia agencja ONZ ds. turystyki UNWTO.

Jest to też więcej o 3 proc. niż w 2019 r., ostatnim roku przedpandemicznym.

W I kwartale 2025 r. do Europy zawitało 125 mln turystów zagranicznych, co stanowi wzrost o 2 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem 2024 r. i o 5 proc. więcej niż w tym samym okresie przed pandemią COVID-19.

W południowej Europie, basenie Morza Śródziemnego liczba przyjazdów wzrosła o 2 proc.

Europa Środkowo-Wschodnia silnie się odbiła (+8 proc. w porównaniu z 2024 r.), zwłaszcza kraje nadbałtyckie, chociaż liczba odwiedzających w podregionie pozostaje poniżej poziomów z 2019 r.

Agenda ONZ podała też, że całkowite przychody z turystyki międzynarodowej wzrosły o 11 proc. w 2024 r., osiągając rekordowe 2,0 bln dol. w 2024 r. Jest to około 15 proc. powyżej poziomów sprzed pandemii.

Stanowi to około 6 proc. całkowitego światowego eksportu towarów i usług oraz 23 proc. światowego handlu usługami.

UNWTO szacuje, że średnie wydatki na jedną podróż zagraniczną wynoszą ok. 1170 dol.

map/ osz/


Artykuły powiązane

Trendy w globalnych przepływach zagranicznych inwestycji bezpośrednich

Kategoria: Trendy gospodarcze
Spowolnienie gospodarcze, napięcia geopolityczne, obawy dotyczące bezpieczeństwa łańcucha dostaw i szerzej bezpieczeństwa narodowego prowadzące do wzrostu protekcjonizmu i fragmentacji handlu, bardziej restrykcyjne otoczenie regulacyjne biznesu, trudniejsze globalne warunki finansowe i rosnące koszty negatywnych skutków zmian klimatu to wybrane czynniki podważające stabilność i przewidywalność globalnych przepływów inwestycyjnych. Nie pozostają bez wpływu na przepływy zagranicznych inwestycji bezpośrednich (ZIB), zarówno w rozwiniętych, jak i w rozwijających się krajach.
Trendy w globalnych przepływach zagranicznych inwestycji bezpośrednich

Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rosja przyjęła kolejny „wojenny” budżet na 2025 r. i lata 2026–2027. Wbrew wcześniejszym założeniom sytuacja się nie normalizuje, wydatki rosną w galopującym tempie, a deficyt narasta. Budżet nie jest w stanie wspierać innych sfer życia społeczno-gospodarczego decydujących o przyszłej pozycji Rosji, a jego stan pokazuje wymierne koszty wojny, te bieżące, jak również te, które będą obciążać rosyjską gospodarkę przez następnych wiele lat.
Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Turystyka motorem globalnego wzrostu gospodarczego

Kategoria: Trendy gospodarcze
Branża turystyczna, tak ważna dla gospodarek wielu krajów, powróci w 2024 r. do poziomów sprzed pandemii COVID-19. Oddziałują na nią jednak nowe czynniki, które będą zmieniać jej strukturę i charakter.
Turystyka motorem globalnego wzrostu gospodarczego