USA: Biden podpisał pakiet wyd. Kongresu wartości 1,2 bln dol.

Prezydent Joe Biden podpisał pakiet wydatków Kongresu USA o wartości 1,2 bln dol., kilka godzin po tym, jak Senat uchwalił ustawę w nocy w sobotę rano. Kongres zatwierdził 459 mld dol. na pierwsze sześć ustaw budżetowych na początku marca.

Zatwierdzenie przez Bidena ostatniej transzy ustaw kończy wielomiesięczną sagę, w której prawodawcy walczą o zapewnienie trwałej uchwały budżetowej, a zamiast tego uchwalają środki tymczasowe, aby utrzymać finansowanie rządu do 1 października 2024 r.

„Ponadpartyjna ustawa o finansowaniu, którą właśnie podpisałem, utrzymuje rząd otwarty, inwestuje w naród amerykański i wzmacnia naszą gospodarkę i bezpieczeństwo narodowe” – powiedział Biden w sobotnim oświadczeniu.

„To porozumienie stanowi kompromis, co oznacza, że żadna ze stron nie dostała wszystkiego, czego chciała” – dodał

Senat uchwalił budżet w głosowaniu 74–24 około 2 w nocy, technicznie dwie godziny po terminie z powodu nieporozumień w ostatniej chwili. Biały Dom poinformował jednak, że nie rozpocznie oficjalnych operacji zamknięcia rządu, ponieważ ostatecznie zawarto umowę i pozostały tylko działania proceduralne.

Izba Reprezentantów przeprowadziła własne głosowanie w piątek rano po tygodniu zmagań z utrzymującą się kwestią sporną: finansowaniem Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, z którym Biały Dom spierał się w zeszły weekend. Wątpliwości Białego Domu jeszcze bardziej opóźniły proces negocjacji, gdy ustawodawcy przygotowywali się do opublikowania tekstu legislacyjnego propozycji budżetu.

Ta bilionowa transza sześciu ustaw budżetowych sfinansuje agencje związane z obronnością, usługami finansowymi, bezpieczeństwem wewnętrznym, zdrowiem i usługami społecznym. Kongres zatwierdził 459 mld dol. na pierwsze sześć ustaw na początku marca, które dotyczyły agencji, które były łatwiejsze do negocjacji.

pr/


Artykuły powiązane

Rubel na równi pochyłej

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rubel w ostatnich kilkunastu miesiącach, z prawie 2,5-krotną dwukierunkową skalą zmienności w przedziale 80–120–50–100 rubli za dolara może uchodzić za lidera wśród najbardziej chwiejnych walut świata. Takie ruchy rosyjskiej waluty to odzwierciedlenie nie tylko słabości rosyjskiej gospodarki i siły sankcji, ale też – i to w dużej mierze – niespójnych, często wzajemnie wykluczających się działań władz w obliczu zmiennych oraz ciągle pogarszających się uwarunkowań.
Rubel na równi pochyłej

Futurist of The Year: Kolejne wielkie nazwisko na liście prelegentów kongresu

Kategoria: Społeczeństwo
Gary A. Bolles, jeden z założycieli globalnej sieci ekspertów ds. sztucznej inteligencji, wykładowca i specjalista w takich dziedzinach jak przyszłość pracy i kształcenia, dołączył do grona prelegentów FOTY 2024. Drugiego dnia kongresu zaprezentuje swoją wizję przyszłości finansów i nauki.
Futurist of The Year: Kolejne wielkie nazwisko na liście prelegentów kongresu

Siła efektu zarażania – dlaczego upadł First Republic Bank?

Kategoria: Trendy gospodarcze
Wiosna 2023 r. była w amerykańskim sektorze bankowym okresem największych turbulencji od czasu globalnego kryzysu finansowego. I choć szybkie i zdecydowane działania instytucji amerykańskiej sieci bezpieczeństwa finansowego zdołały przywrócić zaufanie do sektora bankowego, to jednak w efekcie tych zaburzeń upadły trzy banki, w tym First Republic Bank (FRB).
Siła efektu zarażania – dlaczego upadł First Republic Bank?