Dokąd zmierza polityka pieniężna
Kategoria: Trendy gospodarcze
Nie rozmawiamy teraz o obniżkach stóp procentowych – powiedział w piątek prezes Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku John Williams.
„Tak naprawdę nie rozmawiamy teraz o obniżkach stóp procentowych. (…) Jesteśmy bardzo skupieni na stojącej przed nami kwestii, która, jak powiedział przewodniczący Powell, brzmi: czy doprowadziliśmy politykę pieniężną do wystarczająco restrykcyjnego stanowiska, aby zapewnić powrót inflacji do 2-proc. celu? Oto pytanie, które stoi przed nami” – powiedział Williams.
Prezes Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku powiedział, że Fed pozostanie zależny od danych i jeśli trend spadkowy inflacji miałby się odwrócić, jest gotowy ponownie zaostrzyć politykę.
„Wygląda na to, że jesteśmy już blisko tego poziomu, jeśli chodzi o wystarczająco restrykcyjne stanowisko, ale wszystko może się zmienić. Jedną rzeczą, której nauczyliśmy się przez ostatni rok, jest to, że dane mogą się zmieniać w zaskakujący sposób, więc musimy być też gotowi na dalsze zaostrzenie polityki, jeśli postęp w spadku inflacji miałby się zatrzymać lub odwrócić” – powiedział Williams.
Po posiedzeniu 12–13 grudnia 2023 r. Fed pozostawił stopy proc. w USA bez zmian na poziomie 5,25–5,50 proc. Fed podał w komunikacie, że dodatkowe zaostrzenie polityki monetarnej będzie zależało od danych makro. Decyzja o stopach procentowych była zgodna z oczekiwaniami rynku i została podjęta jednogłośnie.
„Członkowie Fedu dyskutowali o potencjalnym momencie rozpoczęcia obniżek stóp proc.” – poinformował prezes Fedu Jerome Powell na konferencji po posiedzeniu Rezerwy Federalnej USA. Dodał, że „w razie potrzeby, Fed jest gotowy do kolejnej podwyżki stóp proc.”.
W grudniu FOMC prognozuje stopy proc. na poziomie 5,4 proc. na koniec 2023 r., 4,6 proc. na koniec 2024 r., 3,6 proc. na koniec 2025 r. i 2,9 proc. na koniec 2026 r.
Kolejne posiedzenie Rezerwy zaplanowano na 30–31 stycznia 2024 r.
kkr/ ana/