USA: Prezydent uważa, że będzie porozumienie ws. limitu zadłużenia

Prezydent USA Joe Biden oświadczył w środę, że jest przekonany, iż amerykański Kongres osiągnie porozumienie budżetowe, pozwalające na zwiększenie limitu zadłużenia oraz uniknięcie katastrofalnej niewypłacalności długu Stanów Zjednoczonych.

Fiasko w osiągnięciu do 1 czerwca porozumienia w sprawie podniesienia pułapu zadłużenia rządu groziłoby bezprecedensową niewypłacalnością Ameryki i mogłoby prowadzić do katastrofy gospodarczej tego kraju.

„Jestem przekonany, że osiągniemy porozumienie w sprawie budżetu, a Ameryka nie zbankrutuje” – powiedział Biden przed wylotem na szczyt G7 w Hiroszimie w Japonii.

We wtorek Biden zwołał drugie spotkanie Gabinetu Owalnego z liderami Kongresu w celu ustalenia, jak zapobiec niewypłacalności zadłużenia. Prezydent i przewodniczący Izby Reprezentantów Kevin McCarthy zlecili grupie negocjatorów podjęcie próby zawarcia ostatecznego porozumienia w tej sprawie.

„Będziemy się spotykać, ponieważ nie ma alternatywy” – mówił w środę Biden dziennikarzom w Białym Domu.

„Żeby było jasne, te negocjacje dotyczą zarysu budżetu, a nie tego, czy zamierzamy (spłacić nasze długi). Wszyscy liderzy (Kongresu) zgodzili się: nie zbankrutujemy” – podkreślił amerykański prezydent.

W poniedziałek ministerstwo skarbu USA ostrzegło ponownie, że już 1 czerwca może zabraknąć pieniędzy na opłacenie wszystkich zobowiązań finansowych rządu. Spowodowałoby to niewypłacalność, która zdaniem ekonomistów, prawdopodobnie wywołałaby gwałtowne spowolnienie gospodarcze.

Reuters przypomina, że Republikanie, którzy kontrolują Izbę Reprezentantów, od miesięcy nalegali, aby Demokraci zgodzili się na cięcia wydatków w zamian za porozumienie w sprawie podniesienia limitu zadłużenia. Taka decyzja musi być podejmowana regularnie, ponieważ w każdym roku rząd wydaje więcej niż otrzymuje w podatkach.

Jak pisze agencja AP, dług publiczny USA wynosi obecnie 31,4 bln dol. Zwiększenie limitu zadłużenia nie upoważniałoby do nowych wydatków federalnych; pozwoliłoby tylko na zaciąganie pożyczek na spłatę tego, co Kongres już zatwierdził.

Ze względu na niezałatwiona sprawę limitu zadłużenia Biden odwołał swoją wizytę w Papui Nowej Gwinei i Australii.

zm/ mal/ asa/


Artykuły powiązane

Czy USA czeka kryzys budżetowy?

Kategoria: Trendy gospodarcze
W okresie popandemicznym wydatki federalne w USA poszybowały w górę, tak że dług publiczny wzrósł do poziomu nienotowanego od czasów II wojny światowej. Stosunek długu Stanów Zjednoczonych do PKB należy do najwyższych w krajach rozwiniętych, ustępując jedynie Japonii, Grecji i Włochom.
Czy USA czeka kryzys budżetowy?

Futurystyczna debata o przyszłości

Kategoria: Innowacje w biznesie
Na temat przyszłości technologii, ekonomii i edukacji dyskutowali podczas kongresu naukowego Futurist of The Year 2024 (FOTY 2024), zorganizowanego przez Szkołę Główną Mikołaja Kopernika w Warszawie, wybitni naukowcy, futurolodzy i eksperci z najznakomitszych ośrodków naukowych zarówno z Polski, jak i ze świata.
Futurystyczna debata o przyszłości

Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rosja przyjęła kolejny „wojenny” budżet na 2025 r. i lata 2026–2027. Wbrew wcześniejszym założeniom sytuacja się nie normalizuje, wydatki rosną w galopującym tempie, a deficyt narasta. Budżet nie jest w stanie wspierać innych sfer życia społeczno-gospodarczego decydujących o przyszłej pozycji Rosji, a jego stan pokazuje wymierne koszty wojny, te bieżące, jak również te, które będą obciążać rosyjską gospodarkę przez następnych wiele lat.
Rosyjski budżet przegrywa z wojną