Rynek kredytów hipotecznych w Polsce na tle innych krajów UE
Kategoria: Trendy gospodarcze
Ustawowe wsparcie kredytobiorców, którego kosztami obciążane byłyby banki lub sektor publiczny, powinno być ograniczone tylko do osób w trudnej sytuacji finansowej – rekomenduje NBP w najnowszej edycji raportu o stabilności systemu finansowego w Polsce.
„Ustawowe wsparcie dla kredytobiorców, którego kosztami obciążane miałyby być banki lub sektor publiczny, powinno być ograniczone tylko do osób, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej. Konieczność subsydiowania kosztów kredytu przez kredytodawców zmniejsza możliwości akumulacji kapitału przez banki i zwiększa ryzyko racjonowania kredytu, z negatywnymi skutkami tego dla gospodarki. Pośrednio koszty takiego wsparcia przenoszone są na deponentów i innych klientów banków” – napisano w raporcie.
„Dodatkowo, powszechność obowiązywania takich programów mogłaby skłaniać kolejnych kredytobiorców do podejmowania w przyszłości nadmiernego ryzyka (pokusa nadużycia). Istniejące już rozwiązania, w tym Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, umożliwiają pomoc kredytobiorcom znajdującym się w trudnej sytuacji” – dodano.
Analiza przeprowadzona w niniejszej edycji Raportu opiera się na danych dostępnych do 30 kwietnia 2023 r. (cut-off date).
pat/ gor/