Kraje UE przeznaczą 5 mld euro na pomoc wojskową dla Ukrainy

Kraje Unii Europejskiej zgodziły się w środę przeznaczyć 5 mld euro na pomoc wojskową dla Ukrainy – poinformowała belgijska prezydencja UE. Negocjacje w tej sprawie trwały od wielu miesięcy.

Przedstawiciele 27 krajów członkowskich UE zgodzili się na przegląd funduszu Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju na spotkaniu w Brukseli.

Jak przypomina Reuters, fundusz działa na zasadzie gigantycznego programu zwrotu gotówki, zapewniając członkom UE zwroty za wysyłanie amunicji do innych krajów.

Francja nalegała na politykę refundacji broni kupowanej w Europie, podczas gdy Niemcy domagały się uwzględnienia pomocy dwustronnej przy ustalaniu wielkości wkładów krajów do funduszu – twierdzą dyplomaci, na których powołuje się agencja.

Dyplomaci stwierdzili, że osiągnięto kompromis, który pozwala na pewną elastyczność w zakresie zasad kupowania w Europie i uwzględnia część wartości pomocy dwustronnej przy obliczaniu wkładów finansowych członków.

„Szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell zaproponował w zeszłym roku utworzenie w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju nowego funduszu pieniężnego przeznaczonego specjalnie na pomoc dla Kijowa – Funduszu Pomocy dla Ukrainy – z budżetem do 5 miliardów euro rocznie przez następne cztery lata. Wywołało to długotrwałą debatę na temat zasad przyszłej pomocy, która ostatecznie doprowadziła do środowego porozumienia” – podał Reuters.

Z Strasburga Łukasz Osiński

luo/ mms/ asa/


Artykuły powiązane

Rosyjskie miliardy mogą wkrótce wesprzeć Ukrainę

Kategoria: Trendy gospodarcze
Perturbacje z zatwierdzeniem przez Kongres USA nowego pakietu pomocy finansowej dla Ukrainy oraz problemy płatnicze Unii Europejskiej sprawiły, że na porządku dziennym stanęła sprawa wykorzystania na potrzeby naszego sąsiada rosyjskich aktywów zamrożonych na Zachodzie.
Rosyjskie miliardy mogą wkrótce wesprzeć Ukrainę

Odbudowa po konflikcie zbrojnym. Wnioski dla Ukrainy

Kategoria: Trendy gospodarcze
Niezależnie od tego, kiedy i na jakich warunkach skończy się wojna w Ukrainie, odbudowa tego kraju będzie zadaniem skomplikowanym i kosztownym. Społeczność międzynarodowa wspierająca ten proces nie musi jednak działać w kompletnej próżni, ponieważ w przeszłości realizowano już przedsięwzięcia o podobnym charakterze. Warto wykorzystać wcześniejsze doświadczenia, nawet jeśli przeszłe uwarunkowania były odmienne od tych, z którymi mamy lub będziemy mieli do czynienia w Ukrainie.
Odbudowa po konflikcie zbrojnym. Wnioski dla Ukrainy

Odbudowa Ukrainy. Kto będzie wcześniej, ten więcej zarobi

Kategoria: Trendy gospodarcze
Wojna w Ukrainie trwa, ale możliwości gospodarcze pojawiają się już teraz. Przebywający z wizytą w Warszawie prezydent Wołodymyr Zełenski zaprosił polskich przedsiębiorców do wejścia na ukraiński rynek.
Odbudowa Ukrainy. Kto będzie wcześniej, ten więcej zarobi