Turcja wprowadza ograniczenia eksportu do Izraela

Turcja wprowadza ograniczenia dotyczące eksportu do Izraela towarów z 54 kategorii; restrykcje będą obowiązywały do czasu ogłoszenia zawieszenia broni w Strefie Gazy – poinformowało we wtorek ministerstwo handlu w Ankarze.

„Resort zaznaczył, że ograniczenia wchodzą w życie natychmiast” – napisał Reuters. Obejmują m.in. produkty żelazne i stalowe, sprzęt budowlany, maszyny.

Wprowadzenie restrykcji zapowiedział w poniedziałek szef MSZ Turcji Hakan Fidan w odpowiedzi na brak zgody Izraela na prowadzenie przez Ankarę zrzutów pomocy humanitarnej z powietrza dla mieszkańców Strefy Gazy.

„Zrzuty pomocy dla ludności palestyńskiej półenklawy rozpoczęły w marcu USA. Do inicjatywy dołączyły m.in. Holandia, Francja, Hiszpania” – pisze Reuters.

„My również skierowaliśmy prośbę, by zostać włączonym w tę operację humanitarną z udziałem samolotów transportowych (tureckich) sił powietrznych. Dziś dowiedzieliśmy się, że nasz wniosek został przez Izrael odrzucony, mimo pozytywnego podejścia ze strony władz Jordanii” – oświadczył szef dyplomacji Turcji, która wysłała już do Strefy Gazy tysiące ton pomocy.

„Izrael nie ma wymówki, by blokować naszą próbę zrzutu pomocy dla głodujących mieszkańców Gazy” – podkreślił Fidan. Oznajmił, że Ankara zdecydowała o podjęciu „szeregu nowych kroków” przeciw Izraelowi.

ndz/ akl/ asa/

 


Artykuły powiązane

Cyfrowe oblicze wojny na Bliskim Wschodzie

Kategoria: Społeczeństwo
Wojna między Izraelem a Hamasem przypomniała o istnieniu aplikacji ostrzegających o atakach rakietowych. Platformy, które istnieją prawie od dziesięciu lat, korzystają z danych izraelskiego Home Front Command w czasie rzeczywistym. Aplikacje czerwonego alertu po raz pierwszy zyskały popularność podczas wojny w Gazie w 2014 r., która była jedną z najbardziej śmiercionośnych eskalacji konfliktu izraelsko-palestyńskiego od wojny Jom Kippur w 1973 r.
Cyfrowe oblicze wojny na Bliskim Wschodzie

Odbudowa po konflikcie zbrojnym. Wnioski dla Ukrainy

Kategoria: Trendy gospodarcze
Niezależnie od tego, kiedy i na jakich warunkach skończy się wojna w Ukrainie, odbudowa tego kraju będzie zadaniem skomplikowanym i kosztownym. Społeczność międzynarodowa wspierająca ten proces nie musi jednak działać w kompletnej próżni, ponieważ w przeszłości realizowano już przedsięwzięcia o podobnym charakterze. Warto wykorzystać wcześniejsze doświadczenia, nawet jeśli przeszłe uwarunkowania były odmienne od tych, z którymi mamy lub będziemy mieli do czynienia w Ukrainie.
Odbudowa po konflikcie zbrojnym. Wnioski dla Ukrainy