Lagarde: Część Rady zdecydowała się wstrzymać z decyzjami do VI

Kluczowe zdanie w komunikacie, wskazujące na warunki do obniżek stóp, wyjaśnia funkcję reakcji EBC – poinformowała prezes EBC Christine Lagarde. Dodała, że znaczna większość członków Rady Prezesów zdecydowała się wstrzymać z decyzjami do czerwca.

„To ważne zdanie, bo opisuje mechanikę, wyjaśnia naszą funkcję reakcji” – powiedziała Lagarde.

Lagarde powtórzyła kluczowe stwierdzenia zawarte w komunikacie, że gdyby aktualna ocena perspektyw inflacji, dynamiki inflacji bazowej i siły transmisji polityki pieniężnej miała dalej umocnić Radę Prezesów w przekonaniu, że inflacja trwale zbliża się do poziomu docelowego, należałoby złagodzić obecną restrykcyjną politykę pieniężną.

Dodała również, że Rada Prezesów będzie nadal ustalać odpowiedni stopień i czas trwania restrykcyjności w oparciu o dane i na bieżąco z posiedzenia na posiedzenie. Jej zdaniem EBC nie deklaruje z góry jakiejkolwiek ścieżki stóp procentowych.

Lagarde poinformowała także, że znaczna większość członków Rady Prezesów zdecydowała się poczekać do czerwca, żeby ocenić, czy inflacja w wystarczająco trwały sposób zmierza do celu.

Kilkoro członków było jednak wystarczająco pewnych w kwestii zmierzania inflacji do celu, ale w ramach konsensusu w Radzie Prezesów przystali na zdanie większości.

Lagarde dodała, że w czerwcu EBC będzie posiadać dużo więcej danych i informacji, a także dysponować nowymi projekcjami, które to uwzględnią.

„Jesteśmy zależni od danych, będziemy patrzeć na wszystkie informacje i dane, a wyniki projekcji (…) zdeterminują lub potwierdzą czy inflacja zmierza do celu w sposób trwały i czy wzmocnione są warunki (do obniżek stóp – PAP)” – wskazała.

Podkreśliła też, że decyzje EBC zależą od danych, a nie od decyzji Fed.

tus/ ana/


Artykuły powiązane

Dlaczego dzisiaj walka z inflacją jest łatwiejsza

Kategoria: Trendy gospodarcze
Obecny okres inflacji został zdominowany przez dodatni wstrząs popytowy i korzystne warunki początkowe, takie jak niskie oczekiwania inflacyjne. W niniejszym artykule dowodzimy, że te dwa czynniki sprawiają, iż praca banków centralnych jest dziś znacznie łatwiejsza niż w latach 1979–1985. O ile nie wystąpią nowe destruktywne wstrząsy, polityka dezinflacji od 2021 r. powinna prowadzić do stabilności cen szybszą i znacznie mniej kosztowną ścieżką niż miało to miejsce w latach 70. i 80. XX w. Władze monetarne zarówno w strefie euro, jak i w Stanach Zjednoczonych nie powinny podnosić stóp procentowych zbyt wysoko i przez zbyt długi czas, powodując niepotrzebną recesję.
Dlaczego dzisiaj walka z inflacją jest łatwiejsza