Słowacja: Rząd zatwierdził plan budowy nowej elektrowni jądrowej

Słowacki rząd na posiedzeniu 15 maja 2024 r. zatwierdził plan budowy nowej elektrowni jądrowej w Jaslovskich Bohunicach. Uchwała gabinetu nakazuje ministrom przemysłu oraz finansów przygotowanie do końca października propozycji warunków przetargu i finansowania projektu.

Nowa elektrownia ma mieć moc do 1200 MW, czyli mniej więcej dwa razy większą niż działająca już siłownia w Mochovcach. Wciąż nie jest jasne, jak projekt będzie finansowany. Przed posiedzeniem gabinetu premier Robert Fico opowiadał się za jego pełnym sfinansowaniem przez państwo i tym samym zachowanie w przyszłości pełni praw właścicielskich. Minister przemysłu Denisa Sakova mówiła o współfinansowaniu budowy przez sektor prywatny.

Na tym etapie ustaleń nie zapadły wiążące decyzje dotyczące ewentualnego wykluczenia z udziału w realizacji inwestycji firm z Rosji.

„Z politycznego punktu widzenia nie potrafimy sobie wyobrazić, że technologia budowy elektrowni pochodziłaby z Federacji Rosyjskiej” – powiedziała Sakova.

Słowacja dzięki siłowniom jądrowym w Jaslovskich Bohunicach oraz w Mochovcach produkuje niewiele ponad 50 proc. zużywanej w kraju energii. W 2023 r. uruchomiono szósty reaktor, a w 2025 r. powinny zakończyć się prace przy ostatniej atomowej inwestycji.

Eksperci zajmujący się energetyką uważają, że jeśli Słowacja nie będzie rozwijać sektora energetycznego, to po 2030 r. nie będzie samowystarczalna pod względem produkcji energii.

Piotr Górecki

ptg/ fit/ asa/


Artykuły powiązane

Wszystko co chciałbyś wiedzieć o elektrowni jądrowej, ale boisz się zapytać

Kategoria: Sektor niefinansowy
Jakie są zalety i wady energetyki jądrowej? Jak ocenić efektywność finansową inwestycji polegającej na budowie i eksploatacji elektrowni atomowej? Monografia „Elektrownie jądrowe w nowoczesnej gospodarce” odpowiada na te i wiele innych pytań.
Wszystko co chciałbyś wiedzieć o elektrowni jądrowej, ale boisz się zapytać

Wzrost zapotrzebowania na energię jądrową zwiększa globalny popyt na uran

Kategoria: Trendy gospodarcze
Według danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), energetyka jądrowa odpowiada za około 10 proc. produkcji energii elektrycznej na świecie, przy czym w niektórych państwach należących do gospodarek wysokorozwiniętych ten udział wzrasta do prawie 20 proc.
Wzrost zapotrzebowania na energię jądrową zwiększa globalny popyt na uran

Polski atom powoli wchodzi do gry

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rozwój energetyki jądrowej w Polsce pozwoli długoterminowo wzmocnić nasze bezpieczeństwo energetyczne i budowę gospodarki niskoemisyjnej. Wiąże się to jednak z całą masą wyzwań natury technologicznej, ekonomicznej, prawnej, środowiskowej i społecznej.
Polski atom powoli wchodzi do gry