ESG w bankach komercyjnych – stan obecny i perspektywy 2025–2027
Kategoria: Trendy gospodarcze
Getty Images
Większość przedsiębiorców i inwestorów poddaje się ustawodawstwu, ale niestety są też tacy, którzy wykorzystują „zielone” hasła, aby skusić potencjalnych klientów do swoich ekologicznych czy zrównoważonych produktów albo w celu uniknięcia reakcji negatywnej ze strony regulatorów.
Wartość rynku inwestycji zrównoważonych tylko w Stanach Zjednoczonych pod koniec 2024 r. szacuje się na ponad 6,5 bln dol. (na podstawie raportu US Sustainable Investing Trends 2024/2025 Report). Rosnące zainteresowanie tą formą inwestycji świadczy o pewnej dojrzałości części inwestorów, którzy wyżej niż krótkoterminowe zyski cenią sobie świadomość społecznej odpowiedzialności za współczesny obraz świata.
Kryzys związany z pandemią COVID-19 nie odbił się tak dużym echem na rynkach finansowych, ale wywarł ogromne piętno na funkcjonowaniu gospodarek wszystkich państw świata. Obawa o własne życie oraz o życie bliskich były głównym motorem działań konsumentów. Strach i panika prowadziły do poszukiwania bezpieczeństwa, również w wymiarze finansowym. Kolejny kryzys związany z wojną w Ukrainie ukazał światu, jak wielką wartością jest wolność, a także jak różnie można ją interpretować w zależności od danej szerokości geograficznej. Inwestorzy zrozumieli, że mają wpływ na to w jaki sposób i gdzie mogą lokować swój kapitał. Zgodnie z raportem US SIF 2022, drugim najważniejszym kryterium ESG w przypadku inwestorów instytucjonalnych w USA, było ryzyko konfliktu interesów związane z prowadzonymi działaniami terrorystycznymi lub wojennymi.
Zobacz również:
ESG w bankach komercyjnych – stan obecny i perspektywy 2025–2027
Utworzenie norm prawa, zgodnych z wymogami etycznymi większości, jest trudnym zadaniem. Kwestie etyczne oraz związane z sumieniem są sprawą indywidualną każdej jednostki i trudno znaleźć w tej kwestii kompromis. Istnieją jednak pewne etyczne rozwiązania w sprawach finansowych, które są akceptowane przynajmniej przez część inwestorów i społeczeństwa.
Idea inwestowania społecznie odpowiedzialnego (Socially Responsible Investing – SRI) ewoluowała i obecnie została zastąpiona terminem zrównoważonych inwestycji (Sustainable Investments). Rynek finansów zrównoważonych przeszedł od dobrowolnej do obowiązkowej architektury zarządzania, a liczby krajowych, regionalnych i międzynarodowych polityk oraz regulacji znacząco wzrosły. Spowodowało to zmiany w terminologii i chaos w samym nazewnictwie, a sama idea SRI stała się bardzo często niezrozumiała dla samych odbiorców.
Według rozporządzenia Komisji Europejskiej „zrównoważona inwestycja” oznacza:
lub
lub
Z kolei według definicji organizacji Eurosif, propagującej zasady zrównoważonego rozwoju na europejskich rynkach finansowych, odpowiedzialne inwestowanie powinno uwzględniać aspekty związane ze środowiskiem, społeczeństwem i ładem korporacyjnym (tzw. czynniki ESG – Environment, Social and Governance).
Zobacz również:
Podstawowe założenia inwestowania etycznego
Chaos regulacyjny
W latach 2019–2024 UE opublikowała 108 aktów prawnych w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. Znacząca część z nich została przyjęta i zaimplementowana przez przedsiębiorstwa i jednostki finansowe z Unii Europejskiej oraz spoza Wspólnoty. Najważniejsze regulacje dotyczące rynku europejskiego to:
Jednym z ciekawszych dokumentów Komisji Europejskiej w zakresie zrównoważonego rozwoju odnośnie do rynków kapitałowych jest Rozporządzenie SFDR. Przepisy te nakładają m.in. obowiązki na instytucje oferujące produkty inwestycyjne ESG. Zgodnie z rozporządzeniem, fundusze inwestycyjne spełniające kryteria ESG powinny zostać sklasyfikowane do jednej z trzech kategorii:
Rozporządzenie 2020/852, zwane Taksonomią, w kontekście działalności funduszy inwestycyjnych, należy traktować jako standard mający na celu określenie wymagań dla uczestników rynku finansowego oraz emitentów odnośnie do produktów finansowych i obligacji korporacyjnych, które są promowane jako zrównoważone pod względem środowiskowym. Taksonomia, stanowiąca system klasyfikacji działalności gospodarczej, umożliwia ocenę, czy daną działalność można scharakteryzować jako zrównoważoną. Na tej podstawie fundusze inwestycyjne mogą alokować środki w sektory lub przedsiębiorstwa prowadzące działalność uznaną za zrównoważoną.
Zobacz również:
Finanse kulturowe
Dyrektywa CSRD reguluje działania w dwóch obszarach. Po pierwsze, nakłada obowiązek raportowania dotyczącego działań związanych ze zrównoważonym rozwojem, a po drugie, wymaga raportowania o istotnych ryzykach i ich wpływie na kwestie ESG. Raportowanie musi być zgodne z odpowiednimi standardami EFRAG-u, przy czym stosuje się zasadę podwójnej istotności, która obejmuje zarówno wpływ działalności gospodarczej na otoczenie, jak i wpływ otoczenia na działalność gospodarczą.
Grupa regulacji dotycząca wytycznych związanych z wymogami MiFID II dotyczy oferowania instrumentów finansowych i ochrony inwestorów. Zgodnie z tymi przepisami, fundusz inwestycyjny powinien przeprowadzić tzw. ocenę odpowiedniości wobec klienta, któremu oferuje dany produkt inwestycyjny. Proces ten polega na określeniu, czy oferowany produkt inwestycyjny odpowiada oczekiwaniom klienta w zakresie długości inwestycji, preferencji dotyczących poziomu ryzyka, celu inwestycyjnego oraz preferencji w zakresie zrównoważonego rozwoju, czyli czy klient preferuje aspekty środowiskowe, społeczne, zarządcze lub też kombinację tych czynników. Proces oferowania klientowi odpowiedniego produktu inwestycyjnego przez fundusz składa się z trzech etapów: zbierania preferencji klienta dotyczących zrównoważonego rozwoju, oceny tych preferencji oraz dopasowania odpowiedniego produktu lub strategii inwestycyjnej do jego potrzeb.
W Stanach Zjednoczonych raportowanie ESG i działania legislacyjne związane ze zrównoważonym rozwojem wydają się jeszcze bardziej zawiłe. Zmiany na arenie politycznej w USA stawiają pod znakiem zapytania dalsze praktyki w zakresie Zielonego Ładu.
Jednym w ważniejszych wydarzeń w zakresie zrównoważonego inwestowania w USA było zaproponowanie przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w 2022 r. nowych przepisów (ESG Fund Disclosure) mających na celu wzmocnienie ram regulacyjnych dotyczących ujawniania informacji o strategiach inwestycyjnych funduszy inwestycyjnych oraz doradców inwestycyjnych związanych z inwestowaniem w aspekty środowiskowe, społeczne i zarządzanie (ESG). Kolejne ważne regulacje tzw. kalifornijskie przepisy dotyczące zmian klimatu z 2023 r. to:
Oczekuje się, że nadchodząca administracja Donalda Trumpa zatrzyma kolejne regulacje federalne dotyczące raportowania zrównoważonego rozwoju na następne cztery lata. Mimo że nie przewiduje się już przepisów dotyczących raportowania klimatycznego z SEC lub innych obowiązków związanych z ESG, wiele firm nadal będzie podlegać bieżącemu naciskowi ze strony interesariuszy i regulatorów, aby raportować na temat klimatu i innych kwestii związanych ze zrównoważonym rozwojem, w tym nadchodzących obowiązków raportowych w ramach CSRD UE i kalifornijskich przepisów klimatycznych.
Inwestowanie społecznie odpowiedzialne na świecie – UE, USA, Polska
Na początek Unia Europejska. Pod koniec czerwca 2024 r. w Europie funkcjonowało niemal 38 000 funduszy (Funds and the European Sustainable Finance Landscape, MSCI 2024). Fundusze związane z odpowiedzialnym i zrównoważonym rozwojem stanowiły około 43 proc. udziału w rynku. Większość środków została ulokowana na rynku akcyjnym (44 proc.) i dłużnym (40 proc.).
Na koniec 2023 r. największy udział w rynku funduszy zarządzanych, według artykułu 8 SFDR, o wartości około 1,5 bln euro miała Francja, następnie Holandia (659 mld euro) oraz Szwecja (553 mld euro). W Szwajcarii, Danii, Włoszech, Belgii, Norwegii, Hiszpanii, Austrii i Finlandii zarządzano funduszami na podstawie artykułu 8 SFDR o aktywach wynoszących od 300 mld euro w Szwajcarii do 90 mld euro w Finlandii.
Zobacz również:
Należyta staranność problemem dla inwestorów
Z kolei największy udział w rynku funduszy zarządzanych według artykułu 9 SFDR miała Szwajcaria (90 mld euro) oraz Francja (85 mld euro). Na kolejnych miejscach znalazła się Szwecja, Holandia, Dania i Włochy.
Należy podkreślić, że rynki zrównoważone (SFDR) już od 2021 r. przeszły istotne zmiany, ponieważ politycy oraz regulatorzy starali się ujednolicić wytyczne i wyjaśnić kluczowe aspekty rozporządzenia. Najistotniejsza – i godna uwagi – zmiana miała miejsce w drugiej połowie 2022 r., gdy duża liczba funduszy zarządzanych na podstawie artykułu 9 SFDR została przeklasyfikowana na fundusze działające na podstawie artykułu 8 SFDR. Te zmiany i deklasyfikacja miały miejsce w wyniku ostrożnej interpretacji przez branżę funduszy wyjaśnień Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) z czerwca 2022 r., dotyczącego pytań i odpowiedzi Komisji Europejskiej z lipca 2021 r. Stwierdzono, że portfel funduszy działających na podstawie artykułu 9 SFDR powinien w całości składać się z inwestycji zrównoważonych (100 proc.), podczas gdy wcześniej wielu menedżerów funduszy zakładało w dobrej wierze, że mała część portfela funduszu może być zainwestowana w inwestycje niezrównoważone (non-sustainable investments).
W Stanach Zjednoczonych natomiast na koniec 2024 r. 12 proc. całego rynku akcji zostało zaklasyfikowane jako inwestycje zrównoważone lub ESG. Ponadto 79 proc. zarządzanych aktywów (AUM) na rynku USA objęto polityką związaną z działalnością akcjonariuszy (stewardship).
Jak podał raport „US SIF Trend Report 2024/2025” zrozumienie dynamiki i wielkości rynku amerykańskiego jest utrudnione przez następujące czynniki:
Z badań przeprowadzonych w 2024 r. wśród 265 amerykańskich menadżerów wynika, że głównym powodem wprowadzania przez nich czynników ESG do analiz finansowych jest możliwość wywierania pozytywnego wpływu w obszarze społecznym lub środowiskowym. Ważne dla respondentów okazały się również takie czynniki, jak możliwość działania zgodnego z ich wartościami czy wiarą oraz zaspokojenie zapotrzebowania ze strony klientów na informacje ESG. Najwięcej amerykańskich inwestorów stosuje własne kryteria odnośnie do raportowania ESG (51 proc.). 43 proc. korzysta z wytycznych UN Sustainable Development Goals, z których najważniejsze dotyczą zmian klimatu, czystej energii czy zmniejszania nierówności społecznych.
Zobacz również:
Inkluzywny wzrost: co się za tym kryje?
Wśród respondentów badania 73 proc. z nich oczekuje, że rynek SRI znacząco lub umiarkowanie wzrośnie w ciągu następnych 2 lat. Według opiniodawców główne trendy, które mogą wpłynąć na przyszłość inwestowania zrównoważonego to: zmieniające się polityki i regulacje (69 proc.); rosnące wykorzystanie sztucznej inteligencji i analityki danych (65 proc.); rosnące znaczenie inwestowania zgodnie z wpływem – tzw. impact investing – (58 proc.) oraz lepsza dostępność i jakość danych ESG (46 proc.).
W Polsce zaś istnieje ponad 60 rodzimych funduszy deklarujących zgodność z art. 8 i 9 SFDR, umownie zwanych „zrównoważonymi”. Aktywa w nich zgromadzone osiągnęły 10 mld zł na koniec marca 2024 r. Wśród funduszy zrównoważonych dominują produkty „jasnozielone” (art. 8 SFDR), ich aktywa przekroczyły 9,67 mld zł na koniec marca 2024 r. W przypadku funduszy „ciemnozielonych” (art. 9 SFDR) wartość aktywów wzrosła do 0,3 mld zł.
Na koniec marca 2024 r. krajowe TFI oferowały 61 funduszy inwestycyjnych deklarujących zgodność z art. 8 lub art. 9 SFDR.
Rozwój rynku zrównoważonych i odpowiedzialnych inwestycji na świecie był impulsem również w kierunku wprowadzenia szeregu regulacji i wytycznych dla krajowych inwestorów. Raportowanie czynników ESG w Polsce będzie następowało etapami. Dyrektywa CSRD (w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju) będzie wprowadzana stopniowo zgodnie z harmonogramem (tabela poniżej).
Greenwashing, czyli „malowanie trawy na zielono”
Zrównoważony rozwój staje się coraz bardziej atrakcyjny dla podmiotów finansowych, ponieważ stanowi nowy kierunek innowacji, może zapewnić solidną reputację na rynku oraz źródło ponadprzeciętnych zwrotów. W związku z tym, inwestorzy coraz częściej przyciągani są takimi hasłami, jak: „zrównoważone”, „ESG” czy „społecznie i odpowiedzialne” inwestycje.
Zobacz również:
ESG – nie każdy wie co znaczy, ale każdego dotyczy
Z biegiem czasu rynki finansowe włączyły praktyki zrównoważonego rozwoju w działalność inwestycyjną. W ostatnich latach stał się on dogmatem dla przedstawicieli biznesu i sektora finansowego, co budziło wątpliwości odnośnie do wiarygodności ich deklaracji dotyczących zrównoważonego rozwoju, prowadząc do rozprzestrzeniania się niebezpiecznego zjawiska greenwashingu.
Greenwashing i greenhushing to dwie praktyki, które mogą wprowadzać inwestorów w błąd, w zakresie oddziaływania danej firmy na środowisko i społeczeństwo.
Oba zjawiska mają szkodliwy wpływ na sektor finansowy, osłabiając zaufanie rynkowe do inicjatyw związanych ze zrównoważonym rozwojem. Zmniejszają również ogólną przejrzystość regulacji w tym zakresie oraz spowalniają postęp w kierunku bardziej zrównoważonych i sprawiedliwych rynków finansowych.
W Stanach Zjednoczonych nastąpiła znacząca ewolucja polityki mającej na celu walkę z greenwashingiem. Chociaż nie istnieje jedno konkretne „prawo o greenwashingu”, różne organy regulacyjne, w tym Federalna Komisja Handlu (FTC) i Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), wprowadziły środki mające na celu zwalczanie wprowadzających w błąd twierdzeń o znaczącym wpływie na środowisko.
Greenwashing występuje wtedy, gdy inwestorzy zawyżają deklaracje dotyczące wpływu ESG lub zrównoważonego rozwoju na swoje portfele lub produkty inwestycyjne. Uważają, że ich inwestycje są bardziej zrównoważone niż ma to miejsce w rzeczywistości. Działania te mają na celu przyciągnięcie nowych klientów lub uzyskanie dostępu do rosnącej puli kapitału przeznaczonego na inwestowanie zrównoważone.
Greenhushing z kolei ma miejsce w sytuacji, gdy firmy inwestycyjne umniejszają lub zmieniają informacje dotyczące swoich praktyk ESG lub zrównoważonego rozwoju. W przeciwieństwie do greenwashingu, gdzie zrównoważony rozwój jest zawyżany, greenhushing polega na umniejszaniu, zmienianiu lub przekształcaniu produktów czy też strategii inwestycyjnych, aby uniknąć analizy albo kontrowersji wokół ESG.
Tabela poniższa porównuje zjawiska greenwashingu i greenhushingu w zakresie motywacji, zagrożeń związanych z nadzorem regulacyjnym, ogólnego nastroju rynkowego oraz konsekwencji średnio- i długoterminowych.
W ostatnich latach obawy dotyczące greenwashingu obniżyły popyt inwestycyjny, częściowo wyjaśniając spadek tempa inwestycji na rynku europejskim i prowadząc do odpływu kapitału na rynku amerykańskim. Utrzymujący się problem greenwashingu pokazał, że konieczne są bardziej systemowe działania, aby poradzić sobie z tym zagadnieniem. W odpowiedzi na obawy dotyczące wdrażania SFDR, Komisja Europejska uruchomiła w grudniu 2023 r. konsultacje z przemysłem i innymi interesariuszami, koncentrując się na wprowadzeniu większej przejrzystości i wiarygodności na rynku funduszy zrównoważonych. Konsultacje te obejmowały kluczowe kwestie, takie jak interakcja z klasyfikacją UE i innymi przepisami z zakresu finansów zrównoważonych, potencjalne zmiany w wymaganiach dotyczących ujawniania informacji oraz ustanowienie systemu kategoryzacji produktów finansowych.
Zdaniem US SIF greenwashing stanowi największe wyzwanie dla rynku funduszy zrównoważonych, głównie z powodu braku wystandaryzowania niektórych produktów. Złożoność w zakresie jego definiowania oraz podejmowane liczne próby przeciwdziałania temu zjawisku oznaczają potrzebę jasnych, weryfikowalnych zasad ujawniania informacji na temat zrównoważonego rozwoju oraz skutecznego egzekwowania tych zasad w celu zapewnienia integralności rynku. Konieczne jest również ustanowienie dobrze określonych zasad i standardów produktów, które wyraźnie określają kryteria wymagane do uznania produktu za zrównoważony. A poleganie na samoocenie inwestorów powinno zostać zastąpione przez audyty zewnętrzne oraz oceny trzecich stron, aby zapewnić przejrzystość i wiarygodność rynku (Sustainable finance trends).
***
Sam pomysł zrównoważonych i społecznie odpowiedzialnych inwestycji jest trendem godnym uwagi. Sama idea wydaje się oferować same pozytywne aspekty związane z ochroną naszej wspólnej planety – Ziemi – oraz poprawą jakości pracy, a także ochroną najsłabszych jednostek. Fundusze inwestycyjne, niemniej jednak, coraz częściej dodają do swoich nazw takie terminy jak „zrównoważony”, „ESG”, „zgodny z wpływem” czy „zielony”. Ich deklaracje i strategie dotyczące zrównoważonego rozwoju niekoniecznie się różnią od tych tradycyjnych funduszy inwestycyjnych nastawionych wyłącznie na zysk. Warto zwrócić uwagę na praktyki relabelingu („zmiany etykiety”), które mogą w bardzo efektywny sposób maskować zachowania, niezgodne z rzeczywistym osiąganiem celów zrównoważonego rozwoju.