Nadwyżka handlowa UE z USA w 2024 r. wyniosła 198,2 mld euro

Nadwyżka handlowa UE z USA w 2024 roku wyniosła 198,2 mld euro – podał Eurostat.

W 2024 r. UE wyeksportowała towary do Stanów Zjednoczonych o wartości 531,6 mld euro i zaimportowała 333,4 mld euro. W porównaniu z 2023 r. eksport wzrósł o 5,5 proc., podczas gdy import spadł o 4,0 proc.

Kluczowymi towarami eksportowymi do USA były produkty lecznicze i farmaceutyczne (22,5 proc. całości), pojazdy drogowe (9,6 proc.), maszyny i urządzenia przemysłowe ogólnego przeznaczenia (6,4 proc.), maszyny elektryczne, urządzenia i części elektryczne (6,0 proc.) oraz maszyny specjalistyczne dla poszczególnych branż (5,0 proc.).

Z kolei do UE największy towar importowy stanowiła ropa naftowa, produkty naftowe i materiały pokrewne (16,1 proc.), produkty lecznicze i farmaceutyczne (13,8 proc.), maszyny i urządzenia do wytwarzania energii (9,2 proc.), gaz ziemny (5,8 proc.) oraz inny sprzęt transportowy (5,5 proc.).

map/ asa/


Artykuły powiązane

Rola cyfrowego euro w płatnościach detalicznych

Kategoria: Trendy gospodarcze
Współczesną rzeczywistość charakteryzuje szybki postęp. Dynamiczny rozwój technologii informatycznych i cyfryzacja gospodarki wymuszają zmiany także w funkcjonowaniu systemu płatniczego i w samych płatnościach. Zjawisko to ma zasięg globalny. Dotyczy również strefy euro. W dyskusji publicznej pada pytanie, czy po 25 latach od wprowadzenia banknotów i monet euro nadszedł już czas na równoległe wprowadzenie przez Eurosystem (tj. Europejski Bank Centralny i 20 banków centralnych państw strefy euro) cyfrowego odzwierciedlenia gotówki?
Rola cyfrowego euro w płatnościach detalicznych

Produkty rolno-spożywcze w umowie UE–Mercosur

Kategoria: Trendy gospodarcze
Przedstawiciele Unii Europejskiej i państw Mercosur, tj. Argentyny, Brazylii, Paragwaju i Urugwaju, 28 czerwca 2019 r. osiągnęli porozumienie polityczne w sprawie ambitnej i kompleksowej umowy handlowej. Wbrew licznym spekulacjom umowa nie została podpisana podczas szczytu państw G20 w Rio de Janeiro. Wiele wskazuje na to, że bilans tej umowy będzie niekorzystny dla polskiego sektora rolno-spożywczego.
Produkty rolno-spożywcze w umowie UE–Mercosur

Chińskie inwestycje bezpośrednie w Unii Europejskiej

Kategoria: Trendy gospodarcze
Jesteśmy świadkami dużych zmian w inwestycjach chińskich przedsiębiorstw na rynku europejskim, nie tylko w ich skali, ale przede wszystkim w strukturze. Prowadzenie działalności gospodarczej na rynku europejskim stało się dla chińskich inwestorów trudniejsze, ale rynek ten jest dla nich wciąż atrakcyjny i perspektywiczny.
Chińskie inwestycje bezpośrednie w Unii Europejskiej