Chińskie inwestycje bezpośrednie w Unii Europejskiej
Kategoria: Trendy gospodarcze
Relacje Chin z Unią Europejską wnoszą bezcenną stabilność do globalnej gospodarki – oceniło w środę (30 kwietni 2025 r.) ministerstwo spraw zagranicznych w Pekinie. Strona chińska dąży do zacieśnienia więzi z Unią w kontekście trwającej wojny handlowej z USA i planowanego na lipiec szczytu UE-Chiny.
„Chiny i UE wzajemnie się uzupełniają w zakresie mocnych stron we współpracy gospodarczej i handlowej, co przynosi obopólne korzyści i (tworzy) sytuacje korzystne dla obu stron” – powiedział rzecznik chińskiego resortu dyplomacji Guo Jiakun podczas briefingu prasowego.
„UE i Chiny, jako jedne z głównych gospodarek światowych, w obecnej sytuacji wspólnie wspierają multilateralny system handlowy oraz promują liberalizację i ułatwienia w handlu” – powiedział.
Odniósł się też do doniesień o planowanym zniesieniu chińskich sankcji nałożonych na członków Parlamentu Europejskiego i jego podkomisję ds. praw człowieka. Nie potwierdził wprost tych informacji, ale dodał, że stosunki z UE wykazują – jak to określił – „pozytywną dynamikę”, a europarlamentarzyści są w Chinach mile widziani.
W 2021 r. Chiny objęły sankcjami pięciu europosłów i podkomisję PE ds. praw człowieka w odpowiedzi na zachodnie restrykcje wobec chińskich urzędników oskarżonych o masowe prześladowania i więzienie Ujgurów w regionie Sinciang.
Ponadto w lipcu w Pekinie ma się odbyć szczyt UE-Chiny. Według części komentatorów, fakt, że szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa złożą wizytę w stolicy Chin – mimo, że zgodnie z protokołem tym razem szczyt powinien odbyć się w Brukseli – sygnalizuje determinację Wspólnoty na rzecz ponownego zaangażowania się w relacje z Pekinem w obliczu wojny celnej.
Chiny są jedynym krajem, wobec którego USA nie zawiesiły zapowiedzianych wcześniej taryf; obecnie wynoszą one 145 proc. Z kolei UE została najpierw objęta 20-procentową stawką, ale później administracja prezydenta USA Donalda Trumpa zdecydowała o zawieszeniu tych ceł na 90 dni.
Komisja Europejska, która w odpowiedzi zawiesiła cła odwetowe, prowadzi obecnie rozmowy z Waszyngtonem w sprawie rozwiązania sporu i liczy na to wynegocjowanie porozumienia do połowy lipca.
Z Pekinu Krzysztof Pawliszak
krp/ akl/ asa/